Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Coproprietar imobil .
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Coproprietar imobil .

Buna ziua !
Sunt coproprietar la un imobil { casa , cota ½ } format din doua apartamente , constructie din anii 1950 . Casa , acoperisul necesita o reparatie capitala { aproximativ 10.000 Eu } . Coproprietarul , { posibil din rea credinta } nici , nu vrea sa auda de aceasta reparatie .
Cum pot sa oblig sa contribuiue la cheltuielile de respective ?
Se poate obtine hotărâre judecătorească sa va recuperați banii.
Mergeti la avocat pentru inițierea judecății.
Initial notificati oficial coproprietarul cu obligatia asigurarii starii tehnice a bunului imobil si achitarea costurilor aferente -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta civila