avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am divortat de 5 ani si am plecat din locuinta ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am divortat de 5 ani si am plecat din locuinta proprietate comuna. ...

Am divortat de 5 ani si am plecat din locuinta proprietate comuna. Fostul sot a ramas in locuinta, platind impozitele aferente. Daca eu nu am contribuit la achitarea taxelor si impozitelor locuintei in acest timp ( 5 ani), voi pierde dreptul la proprietate? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:09, 20 Octombrie 2020
Nu va pierdeti dreptul daca este vorba de soti.
si daca nu erau soti, nu avea ce drept sa piarda, ca sunt ambii proprietari.

cereti partajul doamna, nu mai amanati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

După divorț am părăsit locuința comună. pierd dreptul de proprietate dacă de 3 ani nu am contribuit la plata taxelor? cristeadraguta@yahoo.com cristeadraguta@yahoo.com Dupa divort, am parasit locuinta comuna. Fostul sot a ramas in locuinta, platind taxele si impozitele aferente. Intrebare- daca nu am contribuit la plata ... (vezi toată discuția)
Custodia copilului si împărțirea bunurilor alinaneacsu89 alinaneacsu89 Buna ziua De 9 ani sunt împreuna cu tatăl copilului, timp de vreo 5 ani am stat in concubinaj acasa la părinții mei , ei au decedat si casa părintească ... (vezi toată discuția)
Partaj locuinta achizitionata prin credit ipotecar dodo2003 dodo2003 Buna ziua, Un bun prieten a divortat si urmeaza partajul. Obiectul partajului il face si o casa de locuit achizitionata prin credit ipotecar in care ... (vezi toată discuția)