Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este corect sau nu este corect cum s-a procedat ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este corect sau nu este corect cum s-a procedat ?

Vă prezint mai jos situația:

Un coleg a pierdut la Curtea de Apel un litigiu de muncă cu instituția noastră
și a fost de acord să i se rețină, în fiecare lună, pe Statul de plată,
sporul ce i se acordase în anul 2019, în baza hotărârii date de către instanța de Fond – Tribunal.
Ultima lună în care i s-a reținut sporul a fost luna iunie 2020.
În luna septembrie 2020, colegul a avut 2 zile de Concediu de odihnă.
Concediul de odihnă al colegului s-a calculat
luându-se în calcul:
- salariul de bază /iunie 2020 minus sporul
- salariul de bază /iulie 2020
- salariul de bază /august 2020, .....
Astfel, colegului s-a acordat o indemnizație de concediu
mai mică decât salariul de bază avut, de obicei, în fiecare lună.

Colegul contabil spune că i s-a calculat corect Concediul.
Colegul jurist spune că nu este corect să i se dea un salariu de bază mai mic
decât are, de obicei, în fiecare lună, angajatul respectiv,
pentru că se încalcă art.150 din Codul muncii
.

Văzând că a luat salariu mai mic, colegul a cerut în scris explicații
și a spus că va da în judecată.

Vă rugăm frumos să ne ajutați cu câteva sfaturi:
1. - este corect că angajatului i s-a dat un salariu de bază mai mic ?
sau
2. - trebuia să i se dea același salariu de bază avut, de obicei, în fiecare lună ?
să i se calculeze Concediul, așa ca mai sus,
și, fiindcă i-a ieșit un salariu mai mic,
trebuia să i se dea diferențe – adică o sumă în plus
până la salariul de bază avut, de obicei, în fiecare lună,
astfel încât să i se acorde salariul întreg,
ca să se respecte art.150 din Codul muncii ?
george-neagu, moderator
Hotărârea spune doar că i se respinge acțiunea angajatului
prin care a cerut obligarea angajatorului la plata sporului.

Hotărârea nu este să se rețina vreo sumă /sporul angajatului.

Angajatorul l-a întrebat în scris pe angajat
dacă este de acord ca sporul ( câștigat la Fond, dar pierdut la Curtea de Apel )
să i se rețină pe Statul de plată ....
Nu este nici o hotărâre în acest sens ....
Reținerea sporului este nelegală, fără sa existe o hotărâre de reținere ?

Dacă nu există vreo hotărâre de reținere a sporului
și dacă angajatul și-a dat acordul să i se rețină sporul pe statul de plată - atunci,
este corect să fie mai mic venitul luat în calcul pentru Conceiul de odihnă ..... sau nu este corect ?
Art. 150. [cuantumul şi plata indemnizaţiei de concediu] din Codul muncii
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu,
care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent
cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă. ......

Ori, salariul de bază - nu este considerat ca minimum ce trebuie acordat și luat în calcul
la stabilirea indemnizației de Concediu ? ..........

iar faptul că angajatul a fost de acord să i se rețină sporul,
poate afecta minimum salariului de bază ce trebuie luat în calcul la stabilirea indemnizației de Concediu ?