Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neplata concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neplata concediu medical

Bună, am o nelamurire. Am primit concediu medical de joi pana duminica, in contractul meu de munca scrie ca lucrez sambata si duminica, adica am prevazute alte doua zile libere de odihna, nu sâmbăta si duminica. In situatia mea, avusesem deja doua zile libere de odihna in acea saptamana, respectiv luni si miercuri. Angajatorul a platit doar joi si vineri concediul medical, spunându-mi ca sambata si duminica sunt zile nelucratoare. Greșesc eu sau angajatorul?
Norme de aplicare a OUG 158/2005
art. 57
Din duratele de acordare a concediilor medicale, exprimate în zile calendaristice, se plătesc zilele lucrătoare. La stabilirea numărului de zile ce urmează a fi plătite se au în vedere prevederile legale cu privire la zilele de sărbătoare declarate nelucrătoare, precum și cele referitoare la stabilirea programului de lucru, prevăzute prin contractele colective de muncă.