Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua. Mi-a fost ridica mașina din fata blocului, ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua. Mi-a fost ridica mașina din fata blocului, parcarea ...

Buna ziua. Mi-a fost ridica mașina din fata blocului, parcarea într-adevăr nu era una regulamentara dar aveam la bordul mașinii numărul de telefon și in momentul ridicării nu m-a înștiințat nimeni ca mașina urmează sa fie ridica. Nu contest faptul ca mașina era parcata neregulamentar, contest faptul ca deși aveam numărul de telefon disponibil la bordul mașinii , nu m-a sunat nimeni sa ma informeze de ridicarea acesteia. După 3 zile am realizat ca mașina nu mai este in fata blocului. Este normal acest lucru, sa nu fi informat ca ți se ridica mașina in condițiile in care este disponibil un număr de telefon? Am plătit o amenda de 600 lei... Mulțumesc!
E normal, nu zice nicaieri in lege ca trebuie sa va anunte ca vi se ridica masina.
Am vazut cazuri cand s-a ridicat masina de fata cu proprietarul, odata ce parcati neregulamentar va asumati acest lucru.