Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara. Împreună cu fratele meu am moștenit un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara. Împreună cu fratele meu am moștenit un teren ...

Bună seara. Împreună cu fratele meu am moștenit un teren agricol pe care dorim să îl vindem. Avem deja o ofertă pt el. Îmi puteți spune, vă rog, care sunt pașii de urmat, care e impozitul datorat și dacă avem nevoie de un avocat sau sunt suficiente serviciile unui notar? Vă mulțumesc.
E indicat sa consultati un avocat care sa va redacteze contractul pentru a evita orice problema.impozitul trebuie achitat la zi pt.certificatul fiscal.apoi autentificați la notar
Nu are cu ce sa va ajute avocatul.
Vânzările pentru bunuri imobile se încheie obligatoriu in formă autentică, iar actele pentru care legea prevede forma autentică pentru valabilitatea lor, se redactează numai de notar.
Consultația juridică și redactarea contractului sunt incluse in taxele notariale.
În plus, obținerea extrasului de carte funciară pentru autentificare și intabularea nu pot fi făcute decât de notar. Deci, din nou, avocatul nu are cu ce sa va ajute.
Probleme nu au de ce să fie, daca sunteti cu actele in regula, iar impozit platiti doar daca pretul depășește 450.000 lei.
Primii pasi de urmat sunt întocmirea documentației cadastrale si intabularea certificatului de moștenitor.
raluk0207, utilizator

raluk0207 a scris:

Nu are cu ce sa va ajute avocatul.
Vânzările pentru bunuri imobile se încheie obligatoriu in formă autentică, iar actele pentru care legea prevede forma autentică pentru valabilitatea lor, se redactează numai de notar.
Consultația juridică și redactarea contractului sunt incluse in taxele notariale.
În plus, obținerea extrasului de carte funciară pentru autentificare și intabularea nu pot fi făcute decât de notar. Deci, din nou, avocatul nu are cu ce sa va ajute.
Probleme nu au de ce să fie, daca sunteti cu actele in regula, iar impozit platiti doar daca pretul depășește 450.000 lei.
Primii pasi de urmat sunt întocmirea documentației cadastrale si intabularea certificatului de moștenitor.

Vă mulțumesc din suflet. Apreciez mult faptul că v-ați rupt din timp să îmi răspundeți. Numai bine vă doresc.
anatab, utilizator
Mulțumesc mult

Antoanela Geaman a scris:

E indicat sa consultati un avocat care sa va redacteze contractul pentru a evita orice problema.impozitul trebuie achitat la zi pt.certificatul fiscal.apoi autentificați la notar