avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 201 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara. Împreună cu fratele meu am moștenit un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara. Împreună cu fratele meu am moștenit un teren ...

Bună seara. Împreună cu fratele meu am moștenit un teren agricol pe care dorim să îl vindem. Avem deja o ofertă pt el. Îmi puteți spune, vă rog, care sunt pașii de urmat, care e impozitul datorat și dacă avem nevoie de un avocat sau sunt suficiente serviciile unui notar? Vă mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: anatab , utilizator 22:40, 12 Noiembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
E indicat sa consultati un avocat care sa va redacteze contractul pentru a evita orice problema.impozitul trebuie achitat la zi pt.certificatul fiscal.apoi autentificați la notar
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu are cu ce sa va ajute avocatul.
Vânzările pentru bunuri imobile se încheie obligatoriu in formă autentică, iar actele pentru care legea prevede forma autentică pentru valabilitatea lor, se redactează numai de notar.
Consultația juridică și redactarea contractului sunt incluse in taxele notariale.
În plus, obținerea extrasului de carte funciară pentru autentificare și intabularea nu pot fi făcute decât de notar. Deci, din nou, avocatul nu are cu ce sa va ajute.
Probleme nu au de ce să fie, daca sunteti cu actele in regula, iar impozit platiti doar daca pretul depășește 450.000 lei.
Primii pasi de urmat sunt întocmirea documentației cadastrale si intabularea certificatului de moștenitor.
Ultima modificare: Joi, 12 Noiembrie 2020
raluk0207, utilizator

raluk0207 a scris:

Nu are cu ce sa va ajute avocatul.
Vânzările pentru bunuri imobile se încheie obligatoriu in formă autentică, iar actele pentru care legea prevede forma autentică pentru valabilitatea lor, se redactează numai de notar.
Consultația juridică și redactarea contractului sunt incluse in taxele notariale.
În plus, obținerea extrasului de carte funciară pentru autentificare și intabularea nu pot fi făcute decât de notar. Deci, din nou, avocatul nu are cu ce sa va ajute.
Probleme nu au de ce să fie, daca sunteti cu actele in regula, iar impozit platiti doar daca pretul depășește 450.000 lei.
Primii pasi de urmat sunt întocmirea documentației cadastrale si intabularea certificatului de moștenitor.


Vă mulțumesc din suflet. Apreciez mult faptul că v-ați rupt din timp să îmi răspundeți. Numai bine vă doresc.
Ultima modificare: Joi, 12 Noiembrie 2020
anatab, utilizator
Mulțumesc mult

Antoanela Geaman a scris:

E indicat sa consultati un avocat care sa va redacteze contractul pentru a evita orice problema.impozitul trebuie achitat la zi pt.certificatul fiscal.apoi autentificați la notar

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intabulare carte funciara ContSters9695 ContSters9695 In cazul in care s-a incheiat un contract de vanzare-cumparare care are ca obiect o constructie, nu si terenul, iar contractul e certificat de avocat, pentru ... (vezi toată discuția)
Extras cf pentru un teren obtinut prin act de donatie Dana-Ralucaa Dana-Ralucaa Buna ziua! Detin un teren obtinut prin act de donatie de la bunicii mei. Terenul a fost achizitionat in urma cu multi ani si am doar un contract de ... (vezi toată discuția)
Impozit platit la vinzarea terenului si casei 1dragon6 1dragon6 in 2006 am mostenit de la mama o cota parte casa si teren cu tatal fiind celalalt proprietar. La inceputul lui mai 2018 am mostenit restul prin decesul ... (vezi toată discuția)