Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... la o asociatie de proprietari nu exista presedinte si ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

la o asociatie de proprietari nu exista presedinte si comitet ...

la o asociatie de proprietari nu exista presedinte si comitet executiv. Un proprietar a luat initiativa de a convoca adunarea generala pe baza te tabel nominal cu semnaturile a 50% plus 1 din proprietari. La adunarea generala nu au participat 50% plus 1 si a fost reconvocata unde a fost ales un presedinte si comitetul eexecutiv si a fost stabilit o suma bruta lunara ptr presedintele. Presedintele a incheiat un contract de mandat.
In conditile mentionate presedintele isi poate desfasura activitatea si sa incaseze retributia stabilita?
Daca exista parcursa procedura legala de convocare a tuturor proprietarilor ,daca exista hotararea adunarii generale de alegere presedinte,atunci acesta poate exercita responsabilitatile functiei poate beneficia de indemnizzatie lunara
nu a fost convocata cf art 47(4), nu au fost convocati toti proprietari pe baza de tabel
Daca nu a fost parcursa procedura legala,daca nu exista tabel convocator si dovezi corespondenta postala.nu sunt intrunite si respectate dispozitiile in vigoare
Pe cale de consecinta adunarea generala nu a fost legal convocata,hotararile acesteia sunt netemeinice si nelegale
Daca nu au fost respectate dispozitiile in vigoare ,presedintele de asociatie nu a fost ales in mod legal
In drept acesta nu are dreptul legal sa pretinda si sa beneficieze de indemnizatie lunara
Toate deciziile presedintelui sunt lovite de nulitate
nulitatea o constata doar instanta?