Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna ziua, Am un SRL (cod CAEN 3299) ce activeaza in ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna ziua, Am un SRL (cod CAEN 3299) ce activeaza in domeniul ...

Buna ziua,

Am un SRL (cod CAEN 3299) ce activeaza in domeniul confectionarii articolelor de nunta si incasarile au fost afectate drastic (ex. 200 lei incasari in ultimile luni), avand un angajat ce a fost in somaj tehnic din aprilie pana in august.

Din moment ce nuntile sunt suspendate si nu ma incadrez in ordonanta noua ce prelungeste somajul tehnic pana in iunie 2021 pt firmele afectate de pandemie as putea sa micsorez contractul de munca la 4 h pe zi?

Care ar fi procedura?

Multumesc mult pentru ajutor!
Anna85. a scris:
... as putea sa micsorez contractul de munca la 4 h pe zi?

De ce nu? Reducerea duratei muncii se poate face oricum.
Mai aveti un topic aici
www.avocatnet.ro/forum/discu...