Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Buna seara! Am construit o casa (autorizatia de ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Buna seara! Am construit o casa (autorizatia de constructie e ...

Buna seara! Am construit o casa (autorizatia de constructie e scoasa pe numele meu si al tatalui meu) pe terenul parintilor mei. Casa e terminata in 2010 si procesul verbal de receptie finala e doar pe numele meu. Acum am ajuns ca parintii mei sa "isi insuseasca" aceasta casa zicand ca nu imi da voie sa mai locuiesc acolo. M au scos afara din casa. Intrebarea mea este : daca eu platesc impozit de 10 ani pe imobil si 650 metri patrati de teren, pot face uzucapiune?
Manuela Rășină, administrator
Nu.
Ce as putea sa fac in acest caz?

trandafir2 a scris:

Nu.

Depinde ce urmariti. O actiune in revendicare. Evacuarea parintilor.
Nu stiu. Dvs stiti ce vreti, ca nu reiese din mesaj ce doriti.
Spre exemplu, stiu un baiat, care in aceeasi situatie cu a dvs, a plecat si si-a facut alta casa.
Buna seara! Recapituland, eu am procesul verbal de receptie finala doar pe numele meu, autorizatia de constructie e pe numele meu si al tatalui meu, pamantul este al parintilor..... Acum ei zic ca este totul pe numele lor. As dori sa stiu cat si cui apartine