avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilitate magazin online de haine
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilitate magazin online de haine

Buna. Intentionez sa deschid un magazin online de haine, dar am câteva nelămuriri.
1. Pentru livrarea de bunuri prin curier trebuie emisa factura fiscala? Sau ce trebuie sa primească destinatarul?
2. Din ce stiu nu e obligatoriu emiterea bonului fiscal, atunci cum dovedesc la anaf veniturile?
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Ianuarie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 18:22, 17 Ianuarie 2021
Pentru livrarea de bunuri prin curier trebuie emisa doar factura fiscala si pusa in pachet pentru client iar banii ii veti incasa de la firma de curierat in contul bancar al firmei dumneavoastre. Deci fara casa de marcat. In contabilitate veti inregistra facturile si extrasul de cont.
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Ianuarie 2021
george-neagu, moderator
Daca destinatarul refuza sau returneaza coletul atunci ce fac cu factura?
Ultima modificare: Duminică, 17 Ianuarie 2021
george-neagu, moderator
O anulati scriind pe ea motivul, dar o pastrati in dosarul cu actele contabile. Veti face si calculul pentru scaderea acelui presupus venit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casă de marcat LuciaNeagu LuciaNeagu Bună ziua! Mi-am făcut un PFA și aș vrea să știu dacă este necesară achiziția unei case de marcat, în condiția în care eu toate comenzile le ... (vezi toată discuția)
Chitante emise catre persoane fizice ContSters255863 ContSters255863 Efectuez comert la distanta si am livrat cateva bunuri catre persoane fizice, cu incasare pe baza de chitanta realizata electronic. Stiu ca nu a fost bine si ... (vezi toată discuția)
Bon fiscal pentru plata prin banca daniel-daniel daniel-daniel Buna ziua! Am o Intreprindere Individuala cu codul de activitate 479,1 si un sediu social. Activitatea o desfasor doar online, livrarile le fac prin curier ... (vezi toată discuția)