Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilitate magazin online de haine
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilitate magazin online de haine

Buna. Intentionez sa deschid un magazin online de haine, dar am câteva nelămuriri.
1. Pentru livrarea de bunuri prin curier trebuie emisa factura fiscala? Sau ce trebuie sa primească destinatarul?
2. Din ce stiu nu e obligatoriu emiterea bonului fiscal, atunci cum dovedesc la anaf veniturile?
george-neagu, moderator
Pentru livrarea de bunuri prin curier trebuie emisa doar factura fiscala si pusa in pachet pentru client iar banii ii veti incasa de la firma de curierat in contul bancar al firmei dumneavoastre. Deci fara casa de marcat. In contabilitate veti inregistra facturile si extrasul de cont.
george-neagu, moderator
Daca destinatarul refuza sau returneaza coletul atunci ce fac cu factura?
george-neagu, moderator
O anulati scriind pe ea motivul, dar o pastrati in dosarul cu actele contabile. Veti face si calculul pentru scaderea acelui presupus venit.