Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Chitante emise catre persoane fizice
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Chitante emise catre persoane fizice

Efectuez comert la distanta si am livrat cateva bunuri catre persoane fizice, cu incasare pe baza de chitanta realizata electronic. Stiu ca nu a fost bine si ma intrebam ce as putea face pentru a indrepta lucrurile realizate in trecut?
De ce nu a fost bine?
Chitanta pentru persoane juridice. Bon fiscal pentru persoane fizice si nu ma incadrez in exceptiile respective. Asadar, daca am emis chitante pentru persoane fizice ce mai pot face? Stiu, imi cumpar casa de marcat, insa are legatura cu prezentul.
Verificati daca va incadrati la urmatoarea exceptie din 0rdonata 28/1999

i) comertul cu amanuntul prin comis -voiajori, precum si prin corespondenta, cu exceptia livrarilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine si unitatile de alimentatie publica, pe baza de comanda;

Cabinet Expert Contabil, Contabil
Dvs. ce sunteti , SRL ? Sau persoana fizica ?
Pe de alta parte de ce nu va incadrati ? la exceptia de la k) :
k) comertul cu amanuntul prin comis-voiajori, precum si prin corespondenta, cu exceptia livrarilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine si unitatile de alimentatie publica, pe baza de comanda
trandafir2, moderator
Sunt SRL si efectuez comert prin intermediul internetului. Comertul online se incadreaza in exceptia k?