Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La împlinirea vârstei standard de pensionare ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La împlinirea vârstei standard de pensionare salariatului i ...

La împlinirea vârstei standard de pensionare salariatului i se încetează contractul individual de munca sau in momentul în care acesta primește decizia de pensionare?
C.i.m. inceteaza de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare .
Dacă salariata a a împlinit vârsta standard de pensionare în 9 ianuarie,respectiv 61 de ani și 6 luni, se încheie acum contractul sau se așteaptă decizia de la casa de pensii?
Lazear, utilizator
Trebuia incetat la acea data ... dupa acea data , continuarea activitatii - fara alt c.i.m. - inseamna "munca la negru" sanctionata drastic de catre ITM.
Salariata nu a anunțat, a crezut că trebuie să-i vină decizia și apoi să anunțe. Ce-i de făcut în acest caz?
O varianta ar fi;
- formularea unei cereri cu 30 de zile inainte de data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare pentru continuarea activitatii si apoi depunerea cererii de incetare a activitatii .