Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Sponsorizare ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Sponsorizare ONG

Buna ziua,
Un SRL, care este deținut 100% de un ONG.
Poate SRL-ul sa facă o sponsorizare ONG ului de care este deținuta 100%?

Mulțumesc!
george-neagu, moderator
nu exista o interidctie expresa in acest sens, dar opinez ca NU poate legal face asta, pentru ca legea interzice expres sponsorizarile reciproce, si atunci ar trebui considerat, pe argumentul de interpretare logica "a fortiori" ca e interzisa si sponsorizarea structurii care controleaza sponsorul... De verificat si consedintele fiscale - daca se ajunge ca prin asta statul sa incaseze mai putine venituri ( a se vederifica impozitul pe profit sau pe veniturile microintreprinderilro respectiv impozitul pe dividende) cel mai probabil si organele fiscale vor considera ca nu e OK, ca firma trebuia sa dea altui ONG ce putea da ca sponsorizare, in rest sa plateasca impozitele, si profitul net ramas sa il dea ca dividende ONG-ului...