Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile de sarbatoare legale...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile de sarbatoare legale...

Bună seara!
Am o rugăminte la dumneavoastră sa ma lămuriți în privința unui aspect legat de zilele de sărbătoare.
Lucrez în alimentație publica part-Time, conform programul meu de lucru era repartizat pe weekend. Din cauza stării de pandemie în care suntem s-a schimbat programul. Exemplu pe luna decembrie 2020 am lucrat în zilele de :1 decembrie, 3 decembrie câte 6 ore, 4 decembrie 8 ore, apoi următoarea sapt :7-9-12 și 13 decembrie câte 5 ore, următoarea sapt 15 și 17decembrie câte 6 ore și 18 dec. 8 ore 30,in următoarea am lucrat 21 - 23 decembrie câte 6 ore 29 decembrie 8 ore și 31 decembrie 10 ore jumate. În luna decembrie au fost 21 de zile lucrătoare asta înseamnă 84 de ore la program de 4 ore. 1 decembrie s-a plătit dublu, șefa de magazin a spus ca trebuie sa recuperam ziua plătită dublu. Este corect asa.? Dacă am lucrat pe 1 decembrie (în aceasta zi am lucrat 6 ore) se adaugă la norma de 84 de ore sau ziua legala nu se ia în considerare deși sunt plătită dublu, trebuia sa lucrez încă 6 ore ca să fac norma de 84 de ore?
Va multumesc și aștept un raspuns
Irinaandreea10, utilizator
Cate ore ati lucrat, in total , pe luna decembrie?
90 de ore, pe fluturas apar 84 și 6 ore plătită dublu în sărbătoare legala.

Cornel Vasile a scris:

Cate ore ati lucrat, in total , pe luna decembrie?

Pe 31 decembrie am lucrat 10 ore 30 (4 ore pentru a face norma de 84 și 6 pentru recuperarea din ziua de 1 decembrie
Irinaandreea10, utilizator
Zile pe de sărbătoare legală nu se recuperează... Se acordă liber dacă s-a lucrat in astfel de zile.

totuși după cum am spus pe 1 dec am lucrat 6 ore am făcut totalul de 84 de ore și am mai lucrat în plus 6 ore ca asa a spus șefa, ca cică ziua de 1 decembrie nu se i-a în calcul și ca nu fac norma în loc de 84 de ore fac 80, și asa am mai lucrat pe 31 decembrie pe lângă cele 4 ore încă 6 ore totalul din 31 dec a fost de 10 ore 30.si pe fluturas am 84 de ore și 6 ore în zi de sărbătoare plătite dublu.
Și în aceasta luna ma confrunt cu același problema din decembrie am lucrat pe :
4 ian
6 ian
9 ian
10 ian câte 5 ore total ore lucrate 20 de ore
In sapt 12 ian și 14 ian am lucrat 6 ore
15 ian 8ore jumate
total 20 ore

In sapt 18 ian 20 ian 23 ian și 24 Ian am lucrat câte 5 ore
un total de 20 ore

In aceasta sapt trebuie sa lucrez 26 ian, 6 ore jumate, 28 ian 9 ore jumate și 29 ian 8 ore jumate.
Total 25 de ore

Luna ian are 20 de zile lucrătoare, înseamnă că trebuie să fac 80 de ore. Din cauza faptului ca am lucrat pe 24 Ian în care ziua se plătește dublu în aceasta sapt mai lucrez 5 ore în plus. Ar însemna un total de 85 de ore. Este corect, asta este procedura,?

Cornel Vasile a scris:

Zile pe de sărbătoare legală nu se recuperează... Se acordă liber dacă s-a lucrat in astfel de zile.