Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sarbatoare legala Buna ziua!!! Am rugămintea la dv sa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sarbatoare legala Buna ziua!!! Am rugămintea la dv sa m-a lamuti ...

Sarbatoare legala
Buna ziua!!! Am rugămintea la dv sa m-a lamuti în privința unui aspect.
Nelămurire mea este :luam exemplu luna ianuarie are 20 de zile lucrătoare un program de 8 ore și este un total de 160 de ore. Specific ca se lucrează în alimentație publica și tura de munca pica în data de 24 Ian. Dacă am lucrat în ziua de 24 ianuarie.,program 8 ore se ia în calcul la cele 160 de ore? Sau trebuiesc lucrate 160 de ore fără ziua de 24 Ian? Zilele legale se plătesc dublu nu se dau libere.. Pentru faptul ca am lucrat pe 24 Ian, în aceasta sapt trebuie sa lucrez 48 de ore în loc de 40. Este corect? În momentu când am întrebat de ce trebuie sa lucrez ore în plus m-i s-a răspuns ca 24 se plătește dublu și ca în pontaj o sa apar cu ore minus. Eu nu înțeleg dacă fac 160 de ore inclus cu 24 Ian care se plătește dublu, cum apar cu ore minus?
Pentru faptul ca ati lucrat pe 24 Ian, beneficiati de plata zilei cu un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

Ziua lucrata se ia in calcul la numarul de ore lucrate in luna ianuarie.
Va mulțumesc fff mult

Cornel Vasile a scris:

Pentru faptul ca ati lucrat pe 24 Ian, beneficiati de plata zilei cu un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

Ziua lucrata se ia in calcul la numarul de ore lucrate in luna ianuarie.

Încă o întrebare am la dv.!!
Pe fluturas apare ca sunt 160 de ore lucrate și 8 ore sărbătoare legala :200%
Daca sunt plătită 200% asta înseamnă că pe lângă norma de 160 trebuie sa mai lucrez încă 8 ore?

Pentru faptul ca ati lucrat pe 24 Ian, beneficiati de plata zilei cu un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

Ziua lucrata se ia in calcul la numarul de ore lucrate in luna ianuarie.

Nu mai trebuie sa lucrati .
Va mulțumesc din suflet pentru răspunsuri.

Cornel Vasile a scris:

Nu mai trebuie sa lucrati .