avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Referitor la Legea nr. 239 din 6 noiembrie 2020, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Referitor la Legea nr. 239 din 6 noiembrie 2020, acești bani ...

Referitor la Legea nr. 239 din 6 noiembrie 2020, acești bani pot fi dați unui salariat angajat la o organizație nonprofit? Mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:15, 27 Ianuarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Si un ONG poate efectua cheltuieli cu educația timpurie
Si de unde vor deduce cheltuiala asta dacă nu au profit?

Cornel Vasile a scris:

Si un ONG poate efectua cheltuieli cu educația timpurie

Sunt cheltuieli deductibile ....
Buna seara!

Firma la care lucrez imi transmite ca a inregistrat pierdere nu profit, astfel ca nu imi poate oferi aceasta facilitate.
Este legal?
Din ceea ce spuneti dvs. ar parea logic sa deduca din celelalte optiuni (TVA, impozit pe venit al salariatilor).

Va multumesc frumos pentru lamurire.

Andreea

Cornel Vasile a scris:

Sunt cheltuieli deductibile ....

In cazul in care suma depaseste impozitul pe profit datorat, diferenta va fi scazuta, in ordine, din impozitul pe salarii retinut de contribuabil pentru angajati, din taxa pe valoarea adaugata datorata sau din accizele datorate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! lucrez ca personal contractual la stat. as dori sa ... Ccata Ccata Buna ziua! Lucrez ca personal contractual la Stat. As dori sa știu dacă pot beneficia și eu de modificarea Lg239/2020 și anume de facilitatea de pana la ... (vezi toată discuția)
Legea 239/2020 mari18ro mari18ro Buna seara! Recent am înțeles ca s-a aprobat legea 239/2020. Îmi puteți da mai multe detalii despre aceasta? Multumesc! (vezi toată discuția)
Lega 239/2020 privind cheltuielile cu educatia timpurie AdinaPila AdinaPila Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o informatie referitoare la aplicarea legii nr 239/2020. As dori sa stiu cum anume se acorda de catre angajator suma de 1500 ... (vezi toată discuția)