Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Referitor la Legea nr. 239 din 6 noiembrie 2020, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Referitor la Legea nr. 239 din 6 noiembrie 2020, acești bani ...

Referitor la Legea nr. 239 din 6 noiembrie 2020, acești bani pot fi dați unui salariat angajat la o organizație nonprofit? Mulțumesc anticipat!
Si un ONG poate efectua cheltuieli cu educația timpurie
Si de unde vor deduce cheltuiala asta dacă nu au profit?

Cornel Vasile a scris:

Si un ONG poate efectua cheltuieli cu educația timpurie

Sunt cheltuieli deductibile ....
Buna seara!

Firma la care lucrez imi transmite ca a inregistrat pierdere nu profit, astfel ca nu imi poate oferi aceasta facilitate.
Este legal?
Din ceea ce spuneti dvs. ar parea logic sa deduca din celelalte optiuni (TVA, impozit pe venit al salariatilor).

Va multumesc frumos pentru lamurire.

Andreea

Cornel Vasile a scris:

Sunt cheltuieli deductibile ....

In cazul in care suma depaseste impozitul pe profit datorat, diferenta va fi scazuta, in ordine, din impozitul pe salarii retinut de contribuabil pentru angajati, din taxa pe valoarea adaugata datorata sau din accizele datorate.