Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua...In cazul în care cineva are o casă deja ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua...In cazul în care cineva are o casă deja intabulata ...

Bună ziua...In cazul în care cineva are o casă deja intabulata dar care are nereguli ( geam de vedere la 60 cm de gard,construcție pe gardul comun fara acordul vecinului,fosa din tuburi de fântână neseptica) ,se poate face ceva pentru a obliga proprietarul sa între în legalitate? Primaria zice ca nu sunt cai de atac...intreb pentru un prieten
N-are treabă Primăria, să contracteze prietenul servicii avocațiale pentru a se intenta acțiune, solicitându-se instanței să se dispună obligarea vecinului la desființarea ferestrelor care au vederea în curtea lui, precum și obligarea pârâtului să intre în legalitate în raport cu toate aspectele semnalate.
Am inteles...Primăria asa a zis,ca nu se poate face nimic în privința neregulilor semnalate...o sa consultam un avocat sa vedem ce se poate face...totuși primăria i-a intabulat casa cu nereguli si acum vrea sa se scoată...a comis un abuz si acum ......va mulțumesc
CriTin, utilizator