Bunaziua , o mica informație va rog . Curând am născut , și tatăl copilului la recunoscut .. însă acum îmi pare rău ca l-am trecut pe numele lui pentru ca nu ne înțelegem .și in plus am descoperit ca in urma cu 3 ani avuse o aventura cu o minora . Am și dovezi . Eu cu părinți lui nu ma ințeleg deloc având in vedere ca mi sa sugerat din partea lor sa avortez . Nu suntem căsătoriți , dar as avea ceva lege in favoarea mea ? As dori ca copilu sa nu fie dus la părinți lui când va creste ci sa fie văzut de el doar in compania mea . Se poate ?
Buna ziua. Nu prea se poate ceea ce doriti dvs, pentru ca este tatal minorului. Dacă nu puteți ajunge la un acord în ceea ce privește cresterea si educarea minorului, sau drepturile de vizită, va trebui probabil să vă adresați unei instanțe, care va stabili cu privire la autoritatea parinteasca, locuinta minorului si pensia de intretinere.
Aici nu este vorba despre sentimentele dvs vis avis de bunicii copilului si nici de comportamentul tatalui. Fiecare este responsabil de comportamentul sau si nu poate fi controlat de un altul.
Aici este vorba despre copil.. Daca el ar putea vorbi/gandi credeti ca i ar place sa isi cunoasca tatal? Dar bunicii? Fireste ca da. Cum sunt bunicii sau tatal nu este treaba dvs sa judecati, ci doar sa l cresteti echlibrat si sa i insuflati valori de viata copilului. Va discerne singur cand va putea daca va avea reperele necesare.
Nici legea nu va sprijina in ceea ce va doriti dvs, ci reglemeteaza in mod clar dreptul copilului la viata de familie alaturi de ambii parinti si de familia extinsa, atata timp cat nu se probeaza punerea in pericol a copilului.