Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se plateste concediul medical?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se plateste concediul medical?

Lucrez in ture de 8 ore/zi, 5 zile pe sapt, insa cele doua zile libere nu sunt consecutive, iar sambata si duminica sunt zile de lucru la mine. Am avut o saptamana de concediu medical, insa zilele de sambata si duminica din concediu medical nu mi se platesc. Va rog sa ma lamuriti, daca este legal asa sau nu. Multumesc!
Sun01, utilizator
OUG 158/2005
art. 10
(8) Din duratele de acordare a concediilor medicale, exprimate în zile calendaristice, se plătesc zilele lucrătoare.
(9) La stabilirea numărului de zile ce urmează a fi plătite se au în vedere prevederile legale cu privire la zilele de sărbătoare declarate nelucrătoare, precum și cele referitoare la stabilirea programului de lucru, prevăzute prin contractele colective de muncă.