Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cu ce documente trebuie sa merg la instanta ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cu ce documente trebuie sa merg la instanta pt.obtinerea unui ...

Cu ce documente trebuie sa merg la instanta pt.obtinerea unui ordin de protectie definitiv? Si la cine?
nu exista definitiv. Se obtine provizoriu, pt o perioada limitata si se poate prelungi daca e cazul.
Cererea se depune la instanta, la registratura- la judecatoria de care apartineti cu domiciliul. E scutita de plata taxei de timbru.
Depuneti copie dupa actul dvs de identitate, certificat medico legal daca aveti si ce alte acte considerati ca va ajuta.
Ba exista, informeaza-te mai bine inainte de a da raspunsuri.
(1) Persoana a cărei viață, integritate fizică sau psihică ori libertate este pusă în pericol printr-un act de violență din partea unui membru al familiei poate solicita instanței ca, în scopul înlăturării stării de pericol, să emită un ordin de protecție, prin care să se dispună, cu caracter provizoriu, una ori mai multe dintre următoarele măsuri - obligații sau interdicții:
(1) Durata măsurilor dispuse prin ordinul de protecție se stabilește de judecător, fără a putea depăși 6 luni de la data emiterii ordinului.

(2) Dacă hotărârea nu cuprinde nicio mențiune privind durata măsurilor dispuse, acestea vor produce efecte pentru o perioadă de 6 luni de la data emiterii ordinului.

[ link extern ]

Eu va urez succes in a obtine unul... definitiv :)
Stiam si eu ca e de maxim 6 luni, insa se numeste"ordin de protectie definitiv". Sper ca ati inteles.

Ca ordinul e emis de instanta si ca e valabil mai multa vreme ( o luna, 3 luni, 6 luni) decat cel provizoru emis de politie,, nu inseamna ca e definitiv !!!
Apropo, cu placere!