avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, sunt casatorita din 15.06.2019,iar la 3luni ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, sunt casatorita din 15.06.2019,iar la 3luni dupa casatorie ...

Buna ziua, sunt casatorita din 15.06.2019,iar la 3luni dupa casatorie ne-am separat. Fiind cu pandemia nu am apucat sa venim in tara sa divortam .cu ceva timp in urma am cunoscut pe cineva si am aflat ca sunt insarcinata.intrebarea mea este: daca voi divorta pana se naste copilul tot pe numele sotului v a fi trecut? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 00:38, 23 Februarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca apucati sa va si recasatoriti, copilul va fi al actualului sot, altfel, dupa daca conceptiei, va fi al fostului sot, deci nu e suficient sa divortati.
Buna ziua,

Art 414 alin, (1) Cod Civil prevede: Copilul născut sau conceput în timpul căsătoriei are ca tată pe soțul mamei.
alin. (2) Paternitatea poate fi tăgăduită, dacă este cu neputință ca soțul mamei să fie tatăl copilului.

Cu alte cuvinte, copilul conceput in timpul casatoriei se prezuma ca il are ca tata biologic pe sotul Dvs, operand prezumtia de paternitate prin efectul legii.

Ulterior, se poate formula o actiune in justitie, de tagada a paternitatii.
Ultima modificare: Luni, 22 Februarie 2021
Carmen Matei, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Incercati sa divortati rapid ca sa economisiți cel puțin 2700 lei costul cu testul ADN.
Apelati urgent la avocat ca sa va divorțeze.
Ultima modificare: Marți, 23 Februarie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort, sarcina in perioada procesului Alecsandra_88 Alecsandra_88 Buna ziua, As dori sa stiu care este situatia din punct de vedere juridic in cazul urmator: - in momentul de fata eu sunt in divort dar am un alt partener. ... (vezi toată discuția)
Mama in proces de divort insarcinata cu alt barbat myamya myamya Buna ziua, in luna martie am intentat proces de divort de sotul meu el nevrand sa divorteze pe cale amiabila la notar. In luna aprilie am ramas gravida cu ... (vezi toată discuția)
Sunt curios -paternitate copil nascut in casatorie mihaistanila mihaistanila sunt in concubinaj cu o fata casatorita si este insarcinata daca pastreaza copilu pot sa il trec pe numele meu ? (vezi toată discuția)