Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, sunt casatorita din 15.06.2019,iar la 3luni ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, sunt casatorita din 15.06.2019,iar la 3luni dupa casatorie ...

Buna ziua, sunt casatorita din 15.06.2019,iar la 3luni dupa casatorie ne-am separat. Fiind cu pandemia nu am apucat sa venim in tara sa divortam .cu ceva timp in urma am cunoscut pe cineva si am aflat ca sunt insarcinata.intrebarea mea este: daca voi divorta pana se naste copilul tot pe numele sotului v a fi trecut? Va multumesc
daca apucati sa va si recasatoriti, copilul va fi al actualului sot, altfel, dupa daca conceptiei, va fi al fostului sot, deci nu e suficient sa divortati.
Buna ziua,

Art 414 alin, (1) Cod Civil prevede: Copilul născut sau conceput în timpul căsătoriei are ca tată pe soțul mamei.
alin. (2) Paternitatea poate fi tăgăduită, dacă este cu neputință ca soțul mamei să fie tatăl copilului.

Cu alte cuvinte, copilul conceput in timpul casatoriei se prezuma ca il are ca tata biologic pe sotul Dvs, operand prezumtia de paternitate prin efectul legii.

Ulterior, se poate formula o actiune in justitie, de tagada a paternitatii.
Carmen Matei, Avocat
Incercati sa divortati rapid ca sa economisiți cel puțin 2700 lei costul cu testul ADN.
Apelati urgent la avocat ca sa va divorțeze.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat