Forum Discuţii juridice Executare silită Amenda veche de 10 ani
Discuție deschisă în Executare silită

Amenda veche de 10 ani

Buna ziua.

In mod surprinzator, am gasit in contul personal de pe ghiseul.ro ca am o amenda de circulatie neplatita de 10 ani (25 dec 2010). La aceasta se adauga si ch de executare in 2014 si in 2018.

Sumele sunt mici, dar informatia asta apare dintr-o data, dupa 10 ani, in conditiile in care imi platesc amenzile intotdeauna la termene. Fiind asa veche, nu mai am chitanta pt dovada sa inchei discutia.

Stiam ca dupa 5 ani se prescriu, oricum. As vrea sa depun contestatie dar ma intereseaza articolul de lege care indica prescriptia amenzilor (de circulatie) neachitate.

Apreciez ajutorul dvs.
Bogdan
Bogo4us, utilizator
Art.91 din Codul de procedura fiscala
Multumesc mult