Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozit pe profit pe trim. IV
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozit pe profit pe trim. IV

Noi ne incadram la impoz forfetar pe trim de 2150 lei.In trim.III am platit 2747 lei, in trim IV cum se procedeaza:
1Se plateste impz forfetar, adica 2150 sau
2. Se plateste impzitul aferent trim III,2747?
Multumesc si sa ne dea Domnul un an mai bun. La Multi Ani
Codul fiscal spune ca pentru trim IV se plateste la nivel trim III, iar OUGR 34/2009 cu forfetarul spune ca se plateste valoarea maxima dintre pragul minim si cit datorati din calcul!
Judecati si dumneavoastra!
Opinia mea este ca trebuie sa platiti 2747 si nu 2150, dar n-ar strica sa intrebati si la fisc, caci ei sint marii specialisti!
Un An Nou , fara forfetar!
Mai aveti o sansa daca inchideti Situatiile Financiare pana pe 25 februarie, caz in care platiti impozitul datorat efectiv, nu cel din trim.III (conditia de minim-forfetar se subintelege...).

Succes!
Dar noi suntem o firma de productie, iar din Codul fiscal art.35 am inteles ca doar cei care obtin venituri din cultura cerealelor, pomicultura, viticultura vor depune decl de impoz. pe profit anual pana la 25 februarie, adica inchid anul 2009.
Eu asa am inteles va rog sa ma corectati daca gresec.
Multumesc
Ma scuzati am vrut sa scriu dupa ce inchid Situatiile Financiare din 2009 depun decl
Conf CF impozitul pe profit pentru trim IV se achita la nivelul trim III urmand a se face regularizarea. Adica daca ati platit in plus aveti in plus , daca nu platiti diferenta. Dar cand vine controlul, asa cere. In plus si in ordonanta 34/2009 se specifica cum ca se plateste suma mai mare dintre cele doua rezultate :)(forfetar si calcul efectiv). Ori dvs aveti suma mai mare la trim III- deci..... Asta este opinia mea.
La multi ani! - s-avem un an mai bun decat cel care a trecut!