Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozit pe profit pe trim. IV
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozit pe profit pe trim. IV

Noi ne incadram la impoz forfetar pe trim de 2150 lei.In trim.III am platit 2747 lei, in trim IV cum se procedeaza:
1Se plateste impz forfetar, adica 2150 sau
2. Se plateste impzitul aferent trim III,2747?
Multumesc si sa ne dea Domnul un an mai bun. La Multi Ani
Adica, in trim I 2010 va platiti cu 1367 mai putin,nu?
Eu insist pe diferenta platita in plus la impozit pe profit pt ca am vorbit cu o contabila care mia spus ca impozitul platit in plus se poate recupera doar facand cerere, asta presupune control, iar eu am inteles din ce am citit ca in trim I 2010 se plateste mai putin cu dif platita in plus.
Puteti sa ma lamuriti:
1. se depune cerere pt recuperare dif platita in plus, sau
2. in trim I 2010 se plateste mai putin cu dif platita in plus?
Ma scuzati ca am insistat atata pe acest subiect, dar se apropie 25 feb. si as vrea sa stiu ce fac
Va multumesc inca odata ca existati, pe ca pe mine mati ajutat foarte mult.
Nu se face nici o cerere. Doar daca doriti compensarea impozitului pe profit platit in plus cu alte datorii catre stat neplatite, atunci se face cerere. Daca nu doriti acest lucru, pur si simplu platiti mai putin cu 1367 lei in trim I 2010 (logic, deoarece ati platit mai mult in 2009).

Atentie! Este vorba doar de plata. Impozitul pe trim I 2010 se declara in totalitate.

Oricum, persoana care va certifica declaratia 101 privind impozitul pe profit, va va explica in detaliu.
Ana Muntianu, Consultant fiscal
Multumesc, am inteles.