Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozitul forfetar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozitul forfetar

de cand nu se mai plateste impozitul fofetar, sau daca sa schimbat si cum aceasta taxa?
Pana acuma nu a fost abrogata OUG 34/2009 , asa ca se plateste impozitul forfetar in forma actuala pana la 01.01.2011 .
Cum se declara si plateste imp.pe profit trim.IV in declaratia 100 cu termen 25 ian.2010 ?
Ca si in anii precedenti, la nivelul trim. lll, sau se calculeaza efectiv trim IV si prin comparatie cu trim. III se declara si plateste imp.mai mare?
Ex.: trim.lll am declarat si platit 2100( forfetar 550, asta-i incadrarea)
Daca la trim.IV imi iese din calcul o suma mai mica decat 2100, declar si platesc 2100, iar daca suma este mai mare ( ex.2150) platesc ce iese din calcul adica 2150? Totul in favoarea BS?#-o
Daca nu inchideti anul pana pe 25.02.2010, declarati si platiti in declaratia 100 (termen 25.01.2010), impozitul din trimestrul III (2100 lei in cazul dvs.).

Daca inchideti anul pana pe 25.02.2010, nu declarati nimic in declaratia 100. Se va regla totul prin declaratia 101 (termen 25.02.2010).