Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bonificații angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bonificații angajare

Am terminat.liceul 2018,m-am înscris la șomaj,iar după o lună m-am angajat.De la șomaj mi-au spus că nu beneficiez de bonus de angajare pt.ca pe contract scris perioada det.In prop.de 90/100 firmele in Ro.angaj.prima data pe perioada determinata.iar după 3 luni pe nedeterminata.Cit e adevăr ?

Editat: sunteti pe un Forum unde se discuta probleme juridice fara implicatii politice.
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. Persoanele cărora li s-a stabilit dreptul la indemnizația de șomaj, potrivit legii, și care se angajează cu normă întreagă, conform prevederilor legale în vigoare, și, ca urmare a angajării, le încetează plata indemnizației de șomaj, beneficiază, din momentul angajării până la sfârșitul perioadei pentru care erau îndreptățite să primească indemnizația de șomaj, de o sumă lunară, acordată din bugetul asigurărilor pentru șomaj, reprezentând 30% din cuantumul indemnizației de șomaj, stabilită și, după caz, reactualizată conform legii.

2. Șomerii înregistrați la agențiile pentru ocuparea forței de muncă de cel puțin 30 de zile, care nu beneficiază de indemnizație de șomaj, în situația în care se angajează cu normă întreagă, pentru o perioadă mai mare de 3 luni, ulterior datei înregistrării la agențiile pentru ocuparea forței de muncă, beneficiază de o primă de activare în valoare de 1.000 lei, neimpozabilă.
(extrase din Legea 76/2002)