avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot să mă pensionez mai repede, dacă locuiesc în ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot să mă pensionez mai repede, dacă locuiesc în zonă cu poluare?

Bună ziua.

Am 60 de ani, sunt femeie, și locuiesc de mai mult de 30 de ani în zonă de poluare (lângă Copșa-Mică).

Pot să mă pensionez anul acesta, dacă am doar 25 de ani vechime?

Știu că există ceva lege, prin care mă pot pensiona mai repede, dar nu știu exact toate condițiile,
Mulțumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:54, 21 Martie 2021
Nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala fara penal;izare cu reducerea cu 2 ani a varstei stantadrd de pensionare, daca nu indepliniti conditia de stagiu complet de cotizare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata,locuitor in zona miniera aloaurica aloaurica femeie,nascuta in 6.09.1957,muncesc si acuma cu 37 ani vechime,cu peste 30 de ani locuiti in zona miniera _baia mare.Cand pot iesi la pensie fara ... (vezi toată discuția)
Pensionare relu2017 relu2017 Am 54 ani,25ani vechime,10 ani gr.1 Copsa-Mica,cand ma pot pensiona ? (vezi toată discuția)
Pensie anticipata fara penalizare Adriana Tetcu Adriana Tetcu Buna ziua. La cati ani pot intra in pensie anticipata fara penalizare, avand in vedere urmatoarele: - data nasteri: 15.05.1961 - stagiu de cotizare: 39 ani ... (vezi toată discuția)