Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot să mă pensionez mai repede, dacă locuiesc în ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot să mă pensionez mai repede, dacă locuiesc în zonă cu poluare?

Bună ziua.

Am 60 de ani, sunt femeie, și locuiesc de mai mult de 30 de ani în zonă de poluare (lângă Copșa-Mică).

Pot să mă pensionez anul acesta, dacă am doar 25 de ani vechime?

Știu că există ceva lege, prin care mă pot pensiona mai repede, dar nu știu exact toate condițiile,
Mulțumesc frumos!
Nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala fara penal;izare cu reducerea cu 2 ani a varstei stantadrd de pensionare, daca nu indepliniti conditia de stagiu complet de cotizare.