Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua,părinții mei ar vrea să treacă ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua,părinții mei ar vrea să treacă apartamentul pe ...

Bună ziua,părinții mei ar vrea să treacă apartamentul pe numele meu dar să nu mai aibe drept sau să atace vreodată frate sau sotie,se poate face prin donare?
Donația poate fi atacată în instanță doar de moștenitorii rezervatari, dacă li s-a încălcat rezerva succesorală.
Dapix, utilizator
Sa înțeleg k fratele meu ar putea ataca prin instanta chiar dacă ambii părinți vrea sa lase doar la unu dintre noi. Prin vânzare cumpărare nu deținem acești banii sa putem face acest act
Nu exista act care să împiedice vreodată pe cineva sa se adreseze instanței.
Vorbiți cu părinții să mergeți la NOTAR și să faceți contract de întreține cu uzufruct viager pentru ei, ca în schimbul întreținerii să rămâneți cu bunurile lor.
Contractul de întreținere poate fi atacat doar de părinți cât sunt în viață, dacă nu vor fi mulțumiți cum o să-i îngrijiți.
Dapix, utilizator
Întreținerea poate atrage o prezumție de vânzare simulată dacă nu plătiți un preț real.
Dacă părinții mai au și alte bunuri și nu încălcați rezerva succesorală a fratelui, se poate face și donație, desigur.