avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 754 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua,părinții mei ar vrea să treacă ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua,părinții mei ar vrea să treacă apartamentul pe ...

Bună ziua,părinții mei ar vrea să treacă apartamentul pe numele meu dar să nu mai aibe drept sau să atace vreodată frate sau sotie,se poate face prin donare?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 23:05, 5 Aprilie 2021
Donația poate fi atacată în instanță doar de moștenitorii rezervatari, dacă li s-a încălcat rezerva succesorală.
Ultima modificare: Luni, 5 Aprilie 2021
Dapix, utilizator
Sa înțeleg k fratele meu ar putea ataca prin instanta chiar dacă ambii părinți vrea sa lase doar la unu dintre noi. Prin vânzare cumpărare nu deținem acești banii sa putem face acest act
Nu exista act care să împiedice vreodată pe cineva sa se adreseze instanței.
Vorbiți cu părinții să mergeți la NOTAR și să faceți contract de întreține cu uzufruct viager pentru ei, ca în schimbul întreținerii să rămâneți cu bunurile lor.
Contractul de întreținere poate fi atacat doar de părinți cât sunt în viață, dacă nu vor fi mulțumiți cum o să-i îngrijiți.
Ultima modificare: Luni, 5 Aprilie 2021
Dapix, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Întreținerea poate atrage o prezumție de vânzare simulată dacă nu plătiți un preț real.
Dacă părinții mai au și alte bunuri și nu încălcați rezerva succesorală a fratelui, se poate face și donație, desigur.

Alte discuții în legătură

Contract de vanzare-cumparare sau testament? ContSters308077 ContSters308077 Buna seara, Ma confrunt cu urmatoarea problema: - parintii mei vor sa imi lase mie apartamentul dar nu stiu ce contract ar fi bun si fara sa avem probleme ... (vezi toată discuția)
Mostenirea unei proprietati gheorghebosneag gheorghebosneag Buna ziua.Sunt nou pe acest forum si as avea si eu o intrebare la care v-as ruga sa-mi raspundeti ,daca se poate.Un act de vanzare-cumparare intre mama si ... (vezi toată discuția)
Testament pentru nepoata danikka danikka Buna ziua, Parintii mei in urma cu 2 ani ne-au donat cate un apartament mie si fratelui meu. Fratele meu s-a suparat ca lui nu i-a facut vanzare-cumparare, ... (vezi toată discuția)