Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Cum inregistrez in contabilitate bonuri de restaurant?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Cum inregistrez in contabilitate bonuri de restaurant?

Buna seara.....cum inregistrez in contabilitate bonuri de restaurant pt.masa acordata angajatilor cae sunt in delegatie si nu primesc diurna? Multumesc
george-neagu, moderator
Prin decontul de pe verso din ordinul de deplasare. Prin contul 625 ”Cheltuieli cu deplasările”.
Asta e problena ca angajatii nu au ordin de deplasare.......merg pe santier la 60 km.si administratorul le da o masa calda la restaurant, cantina.....unde ii pica lui bine in ziua respectiva......am doar bonurile.......ce fac?

Iulian Manea a scris:

Prin decontul de pe verso din ordinul de deplasare. Prin contul 625 ”Cheltuieli cu deplasările”.

În acest caz masa caldă se asimilează din punct de vedere fiscal cu bonurile de masă.

Atenție! Valoarea bonului nu trebuie să depășească 100 euro la cursul BNR din ziua respectivă și trebuie să aibă CUI-ul firmei înscris în el. Altfel, trebuie întocmită factura.