avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Cum inregistrez in contabilitate bonuri de restaurant?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Cum inregistrez in contabilitate bonuri de restaurant?

Buna seara.....cum inregistrez in contabilitate bonuri de restaurant pt.masa acordata angajatilor cae sunt in delegatie si nu primesc diurna? Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 21 Aprilie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 19:35, 8 Mai 2021
Prin decontul de pe verso din ordinul de deplasare. Prin contul 625 ”Cheltuieli cu deplasările”.
Asta e problena ca angajatii nu au ordin de deplasare.......merg pe santier la 60 km.si administratorul le da o masa calda la restaurant, cantina.....unde ii pica lui bine in ziua respectiva......am doar bonurile.......ce fac?

Iulian Manea a scris:

Prin decontul de pe verso din ordinul de deplasare. Prin contul 625 ”Cheltuieli cu deplasările”.

În acest caz masa caldă se asimilează din punct de vedere fiscal cu bonurile de masă.

Atenție! Valoarea bonului nu trebuie să depășească 100 euro la cursul BNR din ziua respectivă și trebuie să aibă CUI-ul firmei înscris în el. Altfel, trebuie întocmită factura.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decont decheltuieli vs. ordin de deplasare ( delegatie) invictus_ln invictus_ln cand se utilizeaza cele doua, care este asemanarea si deoseboirea dintre ele? multumesc. (vezi toată discuția)
Ordine de deplasare diana2012 diana2012 Am un angajat care face deplasari ptr.firma si care aduce bonuri,facturi,etc.si care trebuie sa decontez aceste deplasari si diferite cheltuieli... Imi trebuie ... (vezi toată discuția)