Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pentru eliberarea unei hotărâri judecătorești ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pentru eliberarea unei hotărâri judecătorești care este valoarea taxei de timbru?

Pentru eliberarea unei hotărâri judecătorești cât trebuie sa plătesc va rog taxa de timbru?
Nu am primit hotararea judecătorească acasă și as vrea sa mi se elibereze o copie legalizata, dar nu știu cât sa plătesc taxa de timbru. Va mulțumesc

MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Taxa judiciara de timbru de 5 lei pentru un exemplar de hotarare si se achita la Administratia financiara de domiciliu sau reşedinţa dupa caz.
Verificati telefonic in prelabil la arhiva instantei care este motivul pentru care nu ati primit hotararea.
Unul din motive ar putea fi acela de a nu fi inca redactata si in acest caz nu puteti cere legalizarea decat dupa comunicarea ei ( daca vorbim de o hotarare ramasa definitiva la data pronuntarii si nu una cu cale de atac)
MARTA SIMONA PETRE, Avocat