avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1913 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pentru eliberarea unei hotărâri judecătorești ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pentru eliberarea unei hotărâri judecătorești care este valoarea taxei de timbru?

Pentru eliberarea unei hotărâri judecătorești cât trebuie sa plătesc va rog taxa de timbru?
Nu am primit hotararea judecătorească acasă și as vrea sa mi se elibereze o copie legalizata, dar nu știu cât sa plătesc taxa de timbru. Va mulțumesc



Ultima modificare: Miercuri, 5 Mai 2021
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 11:46, 5 Mai 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Taxa judiciara de timbru de 5 lei pentru un exemplar de hotarare si se achita la Administratia financiara de domiciliu sau reşedinţa dupa caz.
Verificati telefonic in prelabil la arhiva instantei care este motivul pentru care nu ati primit hotararea.
Unul din motive ar putea fi acela de a nu fi inca redactata si in acest caz nu puteti cere legalizarea decat dupa comunicarea ei ( daca vorbim de o hotarare ramasa definitiva la data pronuntarii si nu una cu cale de atac)
Ultima modificare: Miercuri, 5 Mai 2021
MARTA SIMONA PETRE, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarare divort alina010 alina010 Procesul de divort s-a finalizat in noiembrie 2010 insa nici pana in acest moment nu am primit acasa hotararea respectiva. Nu s-a facut recurs, insa nu inteleg ... (vezi toată discuția)
Acte necesare elibarerare hotarare de divort definitiva saaa saaa Buna ziua, Am avut si eu divortul la judecatoria sect 6 iar acum as avea nevoie de hotarea de divort definitiva. Imi puteti spune ce acte imi sunt necesare ... (vezi toată discuția)
Sentinta in procesele civile LUNCANU IONEL LUNCANU IONEL Va rog sa imi spune-ti in cat timp trebuie sa ajunga hotararea acasa dupa terminarea procesului (prima instanta), avand in vedere termenul procedural pentru ... (vezi toată discuția)