Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Am 3 copii din care 2 recunoscuti legal , ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Am 3 copii din care 2 recunoscuti legal , iar unul ...

Bună ziua!
Am 3 copii din care 2 recunoscuti legal , iar unul cu actuala sotie ..
In caz de deces ii revine mostenire celui mare?
Daca da , se pote dezmosteni?
Daca nu , reusesc sa-i las in testament celuilalt fara ca cel mare sa atace testamentul?
Sau daca trec tot pe numele sotiei ( mama lui vitrega) reuseste sa mai mosteneasca ceva?
Totusi as vrea sa-l dezmostenesc pe cel mare, nu mi se pare corect ca cel mic sa fie langa mine, cel mare sa-mi dea suturi si la urma dupa ce mor sa vina sa imparta averea care nu i se cuvine ...
In cazul decesului dv., toti cei 3 copii au aceleasi drepturi la mostenire, alaturi de sotia dv.
Copiii sunt mostenitori rezervatari cărora legea le recunoaşte un drept asupra unei cote determinate din moştenire (rezerva succesorală), împotriva voinţei defunctului care ar fi vrut să-i dezmoştenească.
"Dezmostenirea" se poate realiza numai prin contract de vanzare/intretinere incheiat in timpul vietii de catre dv. cu sotia dv. Daca la decesul dv. nu veti avea bunuri, mostenitorii nu vor avea ce mosteni.