Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

as dori sa stiu,daca sotul are un copil dinaintea casatoriei,acest copil cum ar putea fi dezmostenit?
dvs doriti asta sau sotul dvs?
Doamna, nu va recomand. Un prieten, la o adica, adresesza intebarea cheie: "Ce fel de om esti tu (persoana in cauza, nefiind de fata)?"
Daca acest copil ar fi al D-voastra? Omule!!!!!!!!!!
chiar daca sotul dvs il dezmosteneste, copilul este mostenitor rezervatar.
da,sotul vrea sa-l dezmosteneasca.ce inseamna mostenitor rezervatar?
Acea parte din mostenire care, in puterea legii, se cuvine anumitor mostenitori legali si de care cel ce lasa mostenirea nu poate dispune prin acte cu titlu gratuit. Prin reglementarea rezervei, legiuitorul apara pe mostenitorii rezervatari [descendentii, parintii si sotul supravietuitor al defunctului] impotriva donatiilor si legatelor testamentare facute de defunct, asigurandu-le primirea cel putin a unei parti din mostenirea ce li se cuvine potrivit legii, chiar impotriva vointei [tacite sau exprese] a defunctului.
Astfel, in toate cazurile in care o persoana are mostenitori rezervatari, averea acestei persoane se imparte, teoretic, in doua parti valoric distincte: - rezerva [de care nu se poate dispune cu titlu gratuit in favoarea altor persoane], si - cotitatea disponibila [de care poate dispune].

ContSters97658, utilizator