Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Achizitie imobil in nume propriu in timpul casatoriei.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Achizitie imobil in nume propriu in timpul casatoriei.

Im momentul de fata sunt separat(nu divortat)de sotie si as dori achizitia unui imobil in nume propriu(20% din suma provine de la parinti, 80% credit). Exista vreo solutie in acest sens tinand cont de faptul ca sotia refuza separatia de bunuri si divortul pe cale amiabila la notar. Probabil va urma un proces in instanta,dar as dori achizitia imobilului inainte de finalizarea eventualului proces(care poate dura o perioada destul de lunga). Am vreo sansa sa pot cumpara in nume propriu?
Multumesc.
depuneti cererea de divort in instanta ( cereti si in instanta in cererea de divort sa constate ca regimul matrimonial inceteaza la data introducerii cererii de divort si ca urmare, bunurile cumparate dupa aceasta data in nume propriu sunt proprii) , luati cu act de donatie banii de la parinti, creditul in nume propriu si cu certificat de grefa prin care sa aratati sa ati depus cererea de divort, va prezentati la notar pt a cumpara casa. Cereti notarului sa mentioneze ca :
(Art. 385. )-
(1) În cazul divorțului, regimul matrimonial încetează între soți la data introducerii cererii de divorț.
asa cumparati in nume propriu.
Discutati si la banca de varianta asta, ca riscati sa nu va dea banii.
De la teorie, la practica, e cale mai lunga.
E insa logic sa puteti cumpara bunuri proprii fara sa va incurce un proces de divort, care da, poate dura.
gi-jane2, moderator
Daca sotia este cea care depune actele in instanta(am impresia ca a facut asta,eu inca nu am primit citatia), mai pot solicita incetarea regimului matrimonial al comunitatii legale de la momentul depunerii cererii in instanta?
Multumesc.
mai pot solicita incetarea regimului matrimonial al comunitatii legale de la momentul depunerii cererii in instanta?

nu asta aveati de solicitat , ca asta e stabilit prin lege.
nu conteaza cine a depus actiunea, luati certificat de grefa.
Bună ziua!
Puteți să cereți dvs. printr-o cerere că regimul matrimonial să înceteze de la data în introducerii cererii!
Vă recomand să apelați la un specialist, nu cred că este bine sa vă apărați singur într-un proces de partaj și divorț!
Av. Mădălina Moceanu
Baroul Bucuresti
Având în vedere că notarul este cel care instrumentează tranzacția, solicitați acestuia să vă comunice actele necesare operațiunii juridice pe care o doriți.