Forum Discuţii juridice Executare silită Bună ziua! Știu ca pana acum nu se punea poprire pe ...
Discuție deschisă în Executare silită

Bună ziua! Știu ca pana acum nu se punea poprire pe indemnizație ...

Bună ziua! Știu ca pana acum nu se punea poprire pe indemnizație de creștere copil. Am citit undeva ca s-a modificat legea și ca acum se poate pune poprire pe aceste venituri. Este adevărat? Mulțumesc
ANAMARIAC22, utilizator
Art. 20 din OUG 111/2010
(1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanță de urgență nu pot fi urmărite silit decât în vederea recuperării, conform legii, a sumelor încasate necuvenit cu acest titlu.
(2) Asupra drepturilor prevăzute de prezenta ordonanță de urgență nu se datorează impozit și nici contribuțiile sociale obligatorii stabilite de lege.