Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Apometrele de apartament sunt proprietate ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Apometrele de apartament sunt proprietate individuala. ...

Buna ziua!
Apometrele de apartament sunt proprietate individuala.
Adunarea generala poate lua decizii doar pentru proprietatea comuna.
In cazul in care apometrele unui proprietar sunt inlocuite de curand si se afla in termenul metrologic, poate fi obligat sa le inlocuiasca din nou pentru ca asa s-a hotarat in adunarea generala?
Multumesc!
Bineinteles ca nu. Ba mai mult, nici nu exista vreun termen de verificare metrologica, norma metrologica legala din Romania, NML 003-05 nu se aplica pentru aceste apometre (repartitoare de costuri) :
1.3. Prezenta normă nu se aplică în cazul contoarelor de apă utilizate:
– la măsurarea apelor brute sau uzate;
– la măsurarea apei de irigații;
– ca traductoare de debit, în compunerea contoarelor de energie termică;
– ca repartitoare de costuri pentru apa consumată în locuințele colective.
[ link extern ]
Buna ziua!
Revin la problema sesizata anterior referitoare la inlocuirea apometrelor.
Comitetul executiv al asociatiei insista sa impuna inlocuirea apometrelor cu unele cu citire radio.
Asa cum am mentionat anterior, apometrele mele au fost inlocuite cu cateva luni in urma.
Pot fi obligat in vreun fel sa le mai inlocuiesc odata?
Care sunt posibilele urmari ale refuzului meu?
Care sunt variantele de atac impotriva acestei hotarari?
Din cate stiu, comitetul executiv nu are competente si nu poate lua decizii referitoare la proprietatea individuala.
Este adevarat?
Va multumesc!
Vi s-a raspuns anterior. Este un abuz. Legal nu va poate obliga nimeni. Variantele sunt urmatoarele (vedeti, progresiv care va functiona), conform art. 29 din legea 196/2018 :
:Articolul 29
. (2)Daca o hotarare a adunarii generale a asociatiei de proprietari, o decizie a comitetului executiv sau a presedintelui este contrara prevederilor prezentei legi sau este de natura sa prejudicieze interesele proprietarilor, acestia sau orice persoana care se considera vatamata intr-un drept al sau poate sesiza cenzorul/comisia de cenzori, compartimentele prevazute la art. 10 sau, dupa caz, poate solicita instantelor judecatoresti anularea in tot sau in parte a hotararii/deciziei si/sau repararea pagubei cauzate.
(3)Orice persoana sau orice proprietar care se considera vatamata/vatamat intr-un drept al sau din cauza neindeplinirii sau indeplinirii defectuoase a atributiilor de catre presedinte, membri ai comitetului executiv, cenzor/comisia de cenzori sau de catre administrator se poate adresa in scris compartimentelor prevazute la art. 10 sau, dupa caz, instantelor judecatoresti.

Deci:
1. sesizarea in scris a autorilor acelei decizii si solicitare raspuns in scris
2. reclamatie la primarie (compartimentul specializat pentru asociatii) privind incalcare art. 102 alin.1 litera e "nerespectarea statutului, a acordului de asociere, precum si neindeplinirea sau depasirea atributiilor de catre presedinte, membrii comitetului executiv, cenzor/comisia de cenzori sau de catre administrator"
3. actiune in instanta

[ link extern ]
latka, moderator