avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 102 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... În ce condiții legale se pot schimba vechile ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

În ce condiții legale se pot schimba vechile apometre de apartament ...

În ce condiții legale se pot schimba vechile apometre de apartament cu unele cu radiocitire wireless (asa dorește presedintele ).
Specific: la prima convocare a adunării generale n-a fost cvorum! Iar acum vrea sa ne oblige sa facă acest demers.
Nu trebuie sa facă tabel nominal cu toti locatarii și să semneze acolo cine dorește acest demers?
Din cate știu eu apometrele sunt pe proprietatea mea individuală nu cea comună.
Și nici nu vad eficienta lor căci diferența de bani plătită la metrii cubi consumati și neinregistrati (însumarea tuturor consumurilor) nu depășește costul citirii și taxelor ce ar trebui sa le plătim firmei respective .
Cel mai recent răspuns: hob , utilizator 13:21, 31 August 2021
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu exista obligativitate legala pentru asa ceva. De obicei e un aranjament între firma respectiva și cei ce conduc asociația, ca să "forțeze" asa ceva. Unii mai scriu și minciuni pe site, ca ar exista o astfel de obligativitate. Legea 196 /2018 spune doar ca ești obligat sa ai apometru.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legiuitorul nu a impus conditii speciale pentru inlocuit aparatele individuale de contorizat decat hotararea adunarii generale
Daca la prima adunare generala nu s-a intrunit cvorumul,adunarea se suspenda iar presedintele detine obligatia sa informeze despre data convocarii adunarii generale reconvocate-conform disp L nr 196/2018,adunare unde urmeaza sa fie dispuse hotarari-indiferent de numarul participantilor
4 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Total greșit, în AG nu se pot lua hotărâri legate de proprietatea individuala. Ar fi împotriva scopului unei asociații de proprietari, care e de a administra doar proprietatea comună.

ynocentta a scris:

Legiuitorul nu a impus conditii speciale pentru inlocuit aparatele individuale de contorizat decat hotararea adunarii generale
Daca la prima adunare generala nu s-a intrunit cvorumul,adunarea se suspenda iar presedintele detine obligatia sa informeze despre data convocarii adunarii generale reconvocate-conform disp L nr 196/2018,adunare unde urmeaza sa fie dispuse hotarari-indiferent de numarul participantilor

5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Exact cum spune latka.

Nu se pot lua hotarari in AG care sa implice proprietatea individuala.

Conform legii sunteti obligat sa aveti apometre, nu conteaza ca sunt cu citire radio sau nu.

Daca nu doriti, nu le shcimbati si ramaneti cu vechile apometre si declarati lunar indexul de la ele.

Sunt obligati sa vi le ia inconsiderare iar daca nu, reclamatie la serviciul specializat de la primarie.

Si la noi in asociatie avem la o scara din 60 ap doar 58 cu apometre radio, 2 ap nu au dorit sa puna si nu i-am obligat, ne declara lunar indexul, facem verificari periodice la ele sa ne asiguram ca citirea este corecta si atat.
Ultima modificare: Marți, 11 August 2020
I0nutz83, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
si totusi, il y a un petit bobo: se folosesc la defalcarea facturii de apa venite pe numele asociatiei. adica are o componenta comuna importanta.

asisderea ar parea si modalitatea de defalcare:
- cu apometre wireless (adica fotografie la minut) sau ;
- fiecare in legea lui (cu apometre puse de nea costica si deci cu mai multe erori intentionate sau nu).

sunt primul care as diminua puterea asociatiei dar aici mi se pare mai complicat
Ultima modificare: Miercuri, 12 August 2020
filip01, utilizator

Alte discuții în legătură

Obligat sa schimb apometrele? pya pya Bună ziua! Dacă ma puteți ajuta cu un răspuns în legătură cu obligația schimbării apometrelor de apa calda și rece în apartamente cu alte apometre ... (vezi toată discuția)
Verificare apometre liliana iordache liliana iordache cine este raspunzator pt dif mare de metri cubi de apa rece si calda din lista la asociatie? (vezi toată discuția)
Montare apometre cu citire radio petricadracea petricadracea Poate au mai fost astfel de situatii si am dori un sfat. Lunar sunt pierderi de apa rece/calda, desi la subsol este totul uscat iar la verificarea in ... (vezi toată discuția)