Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, am facut contestatie la o decizie de pensie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, am facut contestatie la o decizie de pensie a Casei ...

Buna ziua, am facut contestatie la o decizie de pensie a Casei de Pensii Sectoriala a MAI si am primit o Hotarare a Comisiei de contestatii a MAI prin care mi se respinge contestatia si in care spune ca Hotararea poate fii atacata la instanta judecatoreasca in termen de 30 zile de la comunicare. Daca trece acest termen nu mai pot sa atac in instanta decizia de pensie? Va multimesc
Dupa trecerea celor 30 de zile, decizia casei de pensii nu mai poate fi atacata si este definitiva.
In anumite situatii, puteti depune contestatia si dupa expirarea termenului ... Astfel, potrivit C.proc.civ., partea care a pierdut un termen procedural va fi repusă în termen numai dacă dovedește că întârzierea se datorează unor motive temeinic justificate.
Multumesc
Nu intră sub incidența Legii 113/2021, recent promovată de presèdinte, cu decăderea de termen??

Cornel Vasile a scris:

In anumite situatii, puteti depune contestatia si dupa expirarea termenului ... Astfel, potrivit C.proc.civ., partea care a pierdut un termen procedural va fi repusă în termen numai dacă dovedește că întârzierea se datorează unor motive temeinic justificate.

Asa ceva nu intra sub incidenta legii mentionate de dvs.