avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, am facut contestatie la o decizie de pensie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, am facut contestatie la o decizie de pensie a Casei ...

Buna ziua, am facut contestatie la o decizie de pensie a Casei de Pensii Sectoriala a MAI si am primit o Hotarare a Comisiei de contestatii a MAI prin care mi se respinge contestatia si in care spune ca Hotararea poate fii atacata la instanta judecatoreasca in termen de 30 zile de la comunicare. Daca trece acest termen nu mai pot sa atac in instanta decizia de pensie? Va multimesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:02, 11 Mai 2021
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dupa trecerea celor 30 de zile, decizia casei de pensii nu mai poate fi atacata si este definitiva.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In anumite situatii, puteti depune contestatia si dupa expirarea termenului ... Astfel, potrivit C.proc.civ., partea care a pierdut un termen procedural va fi repusă în termen numai dacă dovedește că întârzierea se datorează unor motive temeinic justificate.
Multumesc
Nu intră sub incidența Legii 113/2021, recent promovată de presèdinte, cu decăderea de termen??

Cornel Vasile a scris:

In anumite situatii, puteti depune contestatia si dupa expirarea termenului ... Astfel, potrivit C.proc.civ., partea care a pierdut un termen procedural va fi repusă în termen numai dacă dovedește că întârzierea se datorează unor motive temeinic justificate.

Asa ceva nu intra sub incidenta legii mentionate de dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua.se poate face contestație la o decizie a casei de ... Viro Viro Buna ziua.Se poate face contestație la o decizie a casei de pensii după 5 luni de la primirea acesteia? Mulțumesc... (vezi toată discuția)
Disponibilizat de pe un post unic omul_muncii omul_muncii Am fost disponibilizat in 2011 de un post unic de la o institutie din CNPAS. Nu am stiut ca este o ilegalitate, mai pot acum revendica lipsa de legalitate ... (vezi toată discuția)
Sanctiune disciplinara necontestata ContSters134265 ContSters134265 3 angajati au fost sanctionati disciplinar dupa 18 luni de la savarsirea abaterii. Acestia nu au contestat la tribunal, desi fapta nu putea fi aplicata, decat ... (vezi toată discuția)