Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua , Am următoarea situație daca ma poate ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua , Am următoarea situație daca ma poate ajuta cineva ...

Buna ziua ,
Am următoarea situație daca ma poate ajuta cineva .
Februarie -concediu cod 01
Martie 01-15 - concediu cod 01
Martie 15-31 - concediu risc maternal cod 15
Aprilie - concediu risc maternal cod 15

Am salariul de baza 2750 .
În luna februarie am luat salariu 1640
În luna martie am luat 1850
În luna aprilie 1406.
Imi opreste impozitul in fiecare luna .
Este normal ?
Cum se calculează concediul de risc maternal?
75% din media veniturilor brute din ultimele 6 luni anterioare datei concediului de risc?
Din acești 75% se opresc alti 25% (cas )?
Dacă eu am salariul de baza 2750 ,acesta este este si salariul brut ?
Va multumesc din suflet.
1. Baza de calcul a contributiei de asigurari sociale cuprinde indemnizatiile de concediu medical (CAS=25%).

2. Din indemnizatia de concediu medical se retine impozit (10%). (Indemnizatiile scutite de impozit sunt cele pentru: risc maternal, maternitate, cresterea copilului si ingrijirea copilului bolnav)

In speta, se retine impozit si c.a.s.