avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua , Am următoarea situație daca ma poate ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua , Am următoarea situație daca ma poate ajuta cineva ...

Buna ziua ,
Am următoarea situație daca ma poate ajuta cineva .
Februarie -concediu cod 01
Martie 01-15 - concediu cod 01
Martie 15-31 - concediu risc maternal cod 15
Aprilie - concediu risc maternal cod 15

Am salariul de baza 2750 .
În luna februarie am luat salariu 1640
În luna martie am luat 1850
În luna aprilie 1406.
Imi opreste impozitul in fiecare luna .
Este normal ?
Cum se calculează concediul de risc maternal?
75% din media veniturilor brute din ultimele 6 luni anterioare datei concediului de risc?
Din acești 75% se opresc alti 25% (cas )?
Dacă eu am salariul de baza 2750 ,acesta este este si salariul brut ?
Va multumesc din suflet.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:36, 12 Mai 2021
1. Baza de calcul a contributiei de asigurari sociale cuprinde indemnizatiile de concediu medical (CAS=25%).

2. Din indemnizatia de concediu medical se retine impozit (10%). (Indemnizatiile scutite de impozit sunt cele pentru: risc maternal, maternitate, cresterea copilului si ingrijirea copilului bolnav)

In speta, se retine impozit si c.a.s.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie concediu rm AndreeaRebegea AndreeaRebegea Buna ziua In noiembrie 2017 am ramas insarcinata. In decembrie 2017 ziua 11 am intrat in concediu medical cod 01- 745 . Am continuat cu acelasi cod pana la ... (vezi toată discuția)
Concediu de risc maternal. spețe, lămuriri Mirela Stănciulescu Mirela Stănciulescu Bună ziua aș vrea să mă ajutați și pe mine cu câteva răspunsuri am fost în risc maternal din noiembrie până în 15 ianuarie pe luna noiembrie am ... (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie concediu de risc maternal ContSters243704 ContSters243704 cred ca au claculat gresit banii p co d risc d luna asta eu am un salar brut d 492 euro * 4.5059(euro din 30 noiembrie)=2216.90 lei/ brut * 75%( din brut pt ... (vezi toată discuția)