avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 115 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Indemnizatie concediu RM
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Indemnizatie concediu RM

Buna ziua

In noiembrie 2017 am ramas insarcinata. In decembrie 2017 ziua 11 am intrat in concediu medical cod 01- 745 . Am continuat cu acelasi cod pana la sfarsitul lunii ianuarie 2018 si din februarie 2018 am intrat in Risc maternal pana la 1 mai 2018 cand am intrat in concediu de maternitate cod 08 - 995 (am pierdut sarcina, dar am nascut normal si am beneficiat de concediu de maternitate chiar daca feții s au nascut morti). Am continuat cu acest cod pana la 03.09.2018. In 04 septembrie am luat medical cu codul 01 -500 dupa care am luat altul cu 06 -492, 01-745 pana la data de 30.09.2018 si am intrat din nou din 01.10.2018 in Risc maternal, in care ma aflu si in prezent.
Ce nu am inteles eu este diminuarea bazei de calcul atat de mult si fara prea multe explicatii din partea firmei. Si vreau sa stiu daca intradevar asa se aplica la toate tipurile de medicale si daca s a calculat corect. Pentru ca eu nu am luat bani diferiti in toata aceasta perioada in care am stat in aceste medicale, fata de perioada in care eram la munca.(cand eram la munca luam aproxim 1350 lei lunar, in mana)
Aceste sume le am primit in cont in pe fiecare luna de cand stau acasa. Si pe luna septembrie brusc am primit 800 lei, pe motiv de diminuare. Exista undeva in lege acest aspect? Nu sunt convinsa ca este in regula si m au pus pe ganduri si pentru ca le am cerut o fisa de venit incepand cu anul trecut pana in prezent si au zis ca nu au timp pentru asta. Si ca n am decat sa mi scot extras de la banca, ceea ce nu este la fel cu o fisa de venit.

Salariul de baza este 1900 si am luat :
Decembrie 2017 - 1166 lei
Ianuarie - 1016 lei
Februarie -1435 lei
Martie - 1351 lei
Aprilie -1151 lei
Mai - 1260 lei
Iunie - 1194 lei
Iulie - 1325 lei
August - 1325 lei
Septembrie - 800 lei.


Daca puteti sa ma ajutati cu vreo idee sa pot pricepe ce se intampla, atunci astept raspunsul dumneavoastra.
Multumesc
Ultima modificare: Joi, 15 Noiembrie 2018
AndreeaRebegea, utilizator
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 23:07, 16 Noiembrie 2018
La orice concediu medical acordat ca initial, calculul indemnizatiei se face pe baza mediei veniturilor brute din cele 6 luni anterioare.
Concediul de risc maternal si cel de maternitate de care ati beneficiat au fost scutite de impozit, iar CAS a fost limitat la 115 lei pe luna, de aceea ati primit bani mai multi.
Ati inceput concediul medical in 4 septembrie cu cod 01, initial, acesta s-a calculat cu media veniturilor lunilor martie-august.=, dar vi s-a retinut impozit si CAS.
Concediul de risc maternal din 01.10.2018 este iar initial, deci se calculeaza cu media veniturilor aprilie-septembrie. Acesta este scutit de impozit, dar se retine CAS 25% din indemnizatie.
Codul fiscal prevede ca la concediile medicale initiale incepand cu 01.10.2018 sa se calculeze CAS cu 25% din valoarea indemnizatiei de concediu medical.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical risc AndreeaRebegea AndreeaRebegea Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns daca se poate. Eu ma aflu in concediu de risc maternal(valabil pana la sfarsitul lunii) si ar fi 90 zile de risc ... (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie concediu maternal de la 01.10.2018 LustAna LustAna Buna ziua. Ma puteti lamuri si pe mine asupra modului de calcul al indemnizatiei pentru concediu de maternitate care se va implementa de la 01.10.2018? Va ... (vezi toată discuția)
De la 1 octombrie 2018 se mentine plafonarea cas pentru concediul de maternitate? stelutaradu2018 stelutaradu2018 Ce se intampla de la 1 octombrie 2018 cu valoarea CAS in cazul concediului de maternitate? Se aplica procentul de 25%? :( (vezi toată discuția)