Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Capacitate de exercitiu persoana cu handicap grav
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Capacitate de exercitiu persoana cu handicap grav

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca o persoana incadrata in grad de handicap grav, avand cod handicap 5 si cod boala G30, certificat de handicap nerevizuibil, poate depune cerere in vederea eliberarii unei adeverinte din care sa reiasa ca persoana utilizeaza teren. Mentionez ca respectiva persoana nu are desemnat un curator si nici nu are interdictie judecatoreasca. Va multumesc anticipat pentru raspuns!
In speta, poate depune o astfel de solicitare.
Cod 5 ibseamna handicap pentru o boala mintala iar G30, ca are boala Alzheimer. Considerati ca are capacitatea de redacta si a se deplasa la autoritatile publice locale pentru a depune solicitarea respectiva?

Cornel Vasile a scris:

In speta, poate depune o astfel de solicitare.