Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA ANULARE DATORIE ASOCIAT
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA ANULARE DATORIE ASOCIAT

Unul dintre asociati s-a hotarat sa renunte la suma cu care a finantat firma la nevoie.Cred ca inregistrarea contabila va fi 758=4551 40000.
Intrebarea mea este daca calculez cumva si tva(cei de la finante au spus ca da) , si atunci ma las pagubasi, si daca venitul respectiv este un venit impozabil, eu asa as vrea pentru ca sunt pe pierdere.
M ultumesc mult.
Inregistrarea ar fi 4551=758.
Nu trebuie calculat TVA, nefiind livrare de bunuri sau prestare de servicii.
Venitul respectiv intra in baza impozabila, dar daca sunteti in pierdere faceti documentul de "renuntare" doar pe suma care acopera pierderea fiscala. Soldul poate sa ramana in 4551 mult si bine, daca asociatul e binevoitor.

Succes!
Multumesc, insa aceasta inregistrare se face in baza unui document. Acest document este doar o hotarare AGA?, sau mai trebuie ceva?:(
AGA nu poate hotari acest lucru, ci doar ia nota de "iertarea de datorie".
Puteti obtine semnatura asociatului pe un document pe care sa specificati renuntarea lui la rambursarea sumei datorate de societate si va fi suficient pentru justificarea Notei contabile.

Succes!