Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inreg.contabile ptr.imprumut
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inreg.contabile ptr.imprumut

buna ziua, va rog sa ma invete cineva: administratorul societatii a incheiat un contact de imprumut catre firma pe care o administreaza in suma de 90000 lei, care sunt inregistrarile contabile? Va multumesc.#-o
Daca se incaseaza prin banca : 5121 = 455
Daca se incaseaza numerar se emite chitanta si : 5311 = 455
Succes!
ptr.bestb: incasare 5311, respectiv 455,dar cu suma respectiva as vrea sa o trec in 758 ca venit(am pierdere si vreau profit), cum sting 5311? Multumesc.:(
Vilcu Gina a scris:

ptr.bestb: incasare 5311, respectiv 455,dar cu suma respectiva as vrea sa o trec in 758 ca venit(am pierdere si vreau profit), cum sting 5311? Multumesc.:(

Nu se poate transforma un imprumut in venit. Chiar daca s-ar putea, avand in vedere ca s-au incasat cei 90.000 lei si banii sunt in casierie, de ce trebuie stins 5311?
ptr.Iulian Manea. Multumesc, dar NC: 5311-455=90000, 455-758=90000(daca sar putea) si care cont la sold 5311?cu 90000 ?, :)
Un imprumut ,fie el de la patron, de la o banca ,etc. reprezinta o datorie pentru societate pana in momentul in care aceasta o restituie. Deci faptul ca firma a primit un imprumut nu inseamna ca a realizat venituri din exploatare,exclus inregistrarea prin contul 758,ci inseamna ca a incasat niste lichiditati prin contul de casa sau de banca,lichiditati pe care le poate folosi pentru a face diferite plati (furnizori,plata credite,taxe si impozite,etc).Prin astfel de plati se poate inchide contul 5311 sau 5121.In contul 455 ramane sold valoarea imprumutului pana la restituire acestuia patronului, tot pri numerar din casa sau banca(5311 sau 5121).Regula: in conturile de venituri din clasa 7 se inregistreaza doar veniturile din activitatea de comert sau prestari servicii pe care o desfasoara firma.Veniturile inseamna ceea ce vinde firma, bunuri sau servicii.In lipsa acestora nu puteti face nici un artificiu pentru a trece de la pierdere la profit.