Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Dat fiind pandemia, intr-o firma s-a decis ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Dat fiind pandemia, intr-o firma s-a decis ca angajatii ...

Buna ziua,

Dat fiind pandemia, intr-o firma s-a decis ca angajatii sa vina la munca cate 12 ore pe zi urmat de o zi libera, adica intr-o saptamana se vine la lucru 12X2= 24 ore si in urmatoarea 12X3= 36 ore de munca.
In total, intr-o luna alcatuita din 4 saptamani se lucreaza 120 ore. Pentru aceast caz si doar in pandemie angajatii primesc salariul lor intreg prin contract individual in care se mentioneaza si durata de lucru si faptul ca salariul este cel intreg.
Unul dintre angajati prin recomndarea medicului de medicina a muncii este trecut temporar la un program de 6h / zi dar lucreaza zilnic.
Acesta va lucra intr-o luna exact cat colegii sai, adica 120 ore in total.
Cum trebuie platit acest angajat? cu 3/4 din salariul lui intreg sau dupa regula dupa care functioneaza firma in acest moment, adica salariu intreg prestand tot 120 de ore pe luna?

Când s-a trecut la 6 ore/zi , s-a decis si modificarea salariului?
Cornel Vasile, Consilier juridic