Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ucenicie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ucenicie

Cum se procedeaza in cazul in care o persoana fizica autorizata doreste sa ia ca ucenic o persoana care a terminat un curs de recalificare profesionala? Ce beneficii are ucenicul si ce beneficii are persoana fizica? Ce acte ar trebui intocmite si carei institutii trebuie sa ma adresez? Ucenicului i se face carte de munca?
Aveti la urmatoarea adresa legea care reglementeaza domeniul [ link extern ]
1. Ucenicul este persoana fizica incadrata in munca in baza unui contract de ucenicie la locul de munca. Poate fi ucenic orice persoana fizica ce a implinit varsta de 16 ani, dar nu mai mult de 25 de ani, si nu detine o calificare pentru ocupatia in care se organizeaza ucenicia la locul de munca.

2. Maistrul de ucenicie este persoana atestata care coordoneaza formarea profesionala a ucenicului. Poate fi maistru de ucenicie:
- un salariat al angajatorului care organizeaza ucenicia la locul de munca;
- persoana fizica autorizata sa desfasoare activitati economice in mod independent;
- un membru al asociatiei familiale.

3. Contractul de ucenicie la locul de munca va cuprinde si urmatoarele clauze cu privire la:
- calificarea, respectiv competentele pe care urmeaza sa le dobandeasca ucenicul;
- numele maistrului de ucenicie si calificarea acestuia;
- locul in care se desfasoara activitatea de formare profesionala;
- repartizarea programului de pregatire practica si a celui de pregatire teoretica, dupa caz;
- durata necesara obtinerii calificarii sau competentelor;
- avantajele in natura acordate ucenicului.

4. In acest sens, se va incheia un contract de ucenicie pe o durata cuprinsa intre 12 luni si maxim 3 ani