avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ucenicie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ucenicie

Cum se procedeaza in cazul in care o persoana fizica autorizata doreste sa ia ca ucenic o persoana care a terminat un curs de recalificare profesionala? Ce beneficii are ucenicul si ce beneficii are persoana fizica? Ce acte ar trebui intocmite si carei institutii trebuie sa ma adresez? Ucenicului i se face carte de munca?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:28, 13 Iunie 2012
Aveti la urmatoarea adresa legea care reglementeaza domeniul [ link extern ]
1. Ucenicul este persoana fizica incadrata in munca in baza unui contract de ucenicie la locul de munca. Poate fi ucenic orice persoana fizica ce a implinit varsta de 16 ani, dar nu mai mult de 25 de ani, si nu detine o calificare pentru ocupatia in care se organizeaza ucenicia la locul de munca.

2. Maistrul de ucenicie este persoana atestata care coordoneaza formarea profesionala a ucenicului. Poate fi maistru de ucenicie:
- un salariat al angajatorului care organizeaza ucenicia la locul de munca;
- persoana fizica autorizata sa desfasoare activitati economice in mod independent;
- un membru al asociatiei familiale.

3. Contractul de ucenicie la locul de munca va cuprinde si urmatoarele clauze cu privire la:
- calificarea, respectiv competentele pe care urmeaza sa le dobandeasca ucenicul;
- numele maistrului de ucenicie si calificarea acestuia;
- locul in care se desfasoara activitatea de formare profesionala;
- repartizarea programului de pregatire practica si a celui de pregatire teoretica, dupa caz;
- durata necesara obtinerii calificarii sau competentelor;
- avantajele in natura acordate ucenicului.

4. In acest sens, se va incheia un contract de ucenicie pe o durata cuprinsa intre 12 luni si maxim 3 ani

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de ucenicie anisu anisu va rog sa imi dati cat mai multe detalii privind intocmirea unui contract de ucenicie la locul de munca (clauze , de ce trebuie tinut cont, remuneratie, ... (vezi toată discuția)
Legea uceniciei si internshipul. buna seara. vreau sa intreb daca in cadrul companiei am vrea ... emyno emyno Buna seara. Vreau sa intreb daca in cadrul companiei am vrea sa organizam programe de uceniciei sau intership...am nevoie de un formator oficial din extern sau ... (vezi toată discuția)
Incadrare -ucenic Daliborka Daliborka Buna ziua va rog imi puteti explica ce modificari au intervenit la legea privind ucenicia in cazul in care o societate (domeniu de activitate : Activităţi ... (vezi toată discuția)