Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Diferente intre cadastru si cartea funciara
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Diferente intre cadastru si cartea funciara

Buna ziua. Probleme carte funciara. Parintii mei vor sa vinda casa de proprietate. Cum se pot rezolva anumite diferente intre cadastru si cartea funciara. Pe cadastru sint desenate toate anexele de linga casa (care exista, sint magazii in caramida) dar in cartea funciara nu exista (nici in schita nici intabulate). Nu pot sa inteleg de ce nu sint puse in cartea funciara. Cum putem sa rezolvam, cui putem sa ne adresam? Se poate cere o rectificare ? Am vorbit cu cadastristul care a facut totul in 2014 dar nu m-a lamurit si pare nu a fi de acord cu aceasta modificare ceruta de noi. Altul mi-a zis ca nu se poate face nimic, ca ar fi ilegal. Alt cadastrist m-a sfatuit sa se faca o indreptare de eroare. Multumesc anticipat pentru raspunsul i.
Anexele apar in schita pentru ca au fost identificate pe teren de catre cadastrist si intr-adevar, ar fi fost ilegal sa se faca ca nu le-a vazut. Constructiile nu apar ca intabulate pentru ca nu i-ati dat persoanei care a facut masuratorile acte de proprietate pentru aceste constructii. Acum, daca ele inca exista pe teren, va ramane sa le intabulati. Fie, daca aveti, mergeti la OCPI cu autorizatia de construire fie, daca au fost construite fara autorizatie, solicitati primariei sa va elibereze pe numele parintilor un certificat pentru atestarea posesiei sub nume de proprietar, in care sa apara anexele, cu mentionarea suprafetelor si a anului in care au fost construite. Nu a fost nici o eroare, nu aveti ce cerere de rectificare sa faceti daca ati explicat corect situatia.