Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Garantie o factura !
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Garantie o factura !

Buna.
Am unele probleme cu o persoana pe care am ajutato cu bani.
I-am imprumutat bani si nu mai are sa-mi dea inapoi acum.Am vb cu el si i-am spus sa imi faca o factura pe o masina de-a lui sa am si eu o garantie ca imi recuperez banii.Am facut factura m-am inteles cu el sa imi dea banii in 3 luni dar nici un semn.
Ce as putea face in aceasta situatie?Are valoare acea factura ?
Puteti sa-i faceti somatie de plata si sa -l executati silit. Factura are valoare juridica din moment ce a fost semnata si recunoscuta.
Daca vinde masina mai pot face somatie de plata cu executare silita ?