Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Imprumut garantie ipotecara
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Imprumut garantie ipotecara

Am facut un imprumut cu garantie ipotecara pentru altcineva, acesta garantand cu casa lui. Ce riscuri sunt pentru mine in cazul in care acesta nu va mai plati rata lunara? Ce garantii ar trebui sa imi iau ca sa nu imi puna poprire pe salariu?
As vrea sa stiu daca executorul bancar va pune poprire pe salariul meu sau se adreseaza direct apartamentului.
Sa inteleg ca esti girant cand sa contractat imprumutul bancar si la randul tau ai girat cu casa ta drept garantie in afara de casa titularului ? Sau doar esti girant si el a ipotecat casa ?
Eu sunt imprumutantul, pe numele meu s-a facut imprumutul si respectiva persoana a girat cu casa........Eu vreau sa stiu care este riscul meu?.......Sau procedura bancii in cazul neachitarii ratelor....
Am inteles, cand ai timp sa te uiti peste contractul de credit sa vezi daca cuprinde clauza de fidejusiune ( stiu ca e lung dar cauta respectiva clauza ) sau ai semnat si contractul de fidejusiune ( depinde de politica fiecarei banci. In cazul in care ai inserat o astfel de clauza in contractul de impumut sau chiar contract, sa sti ca ptr executarea sumei vei raspunde cu averea personala (casa, masina, etc ) pana cand banca ( in aceeasi situatie si girantul ) isi va recupera prejudiciul suferit in totalitate. Dar ptr mai multe detalii trimite-mi un msj.
Domnule Flavius, da-ti voie sa va recomand sa cititi cu atentie mesajul userului. Altfel riscati sa va faceti de ras.

Domnul e imprumutat, debitor principal, fata de banca este titularul creditului. Ce fidejusiune sa semneze? Garanteaza de drept cu toata bunurile sale mobile si imobile.

Domnule Theome, banca va declansa executarea silita si impotriva tuturor bunurilor dumneavoastra, concomitent cu executarea silita a imobilului adus in garantie. E bine ca dvs sa aveti un act semnat cu debitorul garant prin care acesta recunoaste ca i-ati dat banii imprumutati, altfel riscati ca dupa ce i se executa imobilul sa se intoarca impotriva dvs pentru tot ce a platit in calitate de garant ipotecar.
Jocandi Causa a scris:

Domnul e imprumutat, debitor principal, fata de banca este titularul creditului. Ce fidejusiune sa semneze? Garanteaza de drept cu toata bunurile sale mobile si imobile.

Domnule Theome, banca va declansa executarea silita si impotriva tuturor bunurilor dumneavoastra, concomitent cu executarea silita a imobilului adus in garantie. E bine ca dvs sa aveti un act semnat cu debitorul garant prin care acesta recunoaste ca i-ati dat banii imprumutati, altfel riscati ca dupa ce i se executa imobilul sa se intoarca impotriva dvs pentru tot ce a platit in calitate de garant ipotecar.

Da aveti dreptate d-ule Causa, e greseala mea, din neatentie si referirea mea mai de sus este valabila ptr persoanele juridice.