avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 353 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Va rog ajutati ma cu un raspuns/parere: ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Va rog ajutati ma cu un raspuns/parere: locuiesc la ...

Buna ziua,

Va rog ajutati ma cu un raspuns/parere: locuiesc la bloc, etajul 3 , la etajul 2 sta o dna care are niste pretentii absurde de om nebun.Fetita de 5 ani merge de la 7.30-18.20 la gradinita, dupa aceea ramanem in parc ca orice copil. Problema noastra este aceasta dna care a inceput din nou de aceasta data si cu amenintari ca ea nu poate sta in casa de alerga si tropait. As vrea va rog sa ma ajutati cu o parere incotro sa ne indreptam pt ca asa nu se mai poate si sa ma ajutati si cu articole din lege pt faptul ca: amentinta, vb destul de urat, imi este teama chiar si pt copil.
Va multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 17:25, 19 Iulie 2021
Buna ziua,
Mergeti la politie si faceti o plangere pentru amenintari.
Este problema delicata care trebuie solutionata cu intelepciune si cu toleranta
Nu ne alegem vecinii
Locatarii pot avea diferite varste,fiferite afectiuni sau chiar fixatii
Nu este de preferat sa apelati de la bun inveput la politie,demers care poate genera inrautatirea relatiilor
Mai eficient este sa asigurati in camera unde se joaca copilul o izolare fonica astfel incat vecina sa nu mai fie deranjata
Sunt blocuri de locuit in comun cu izolatie fonica precara care nu asigura o protectie fonica minima ,motiv pentru care ies discutii,polemici intre locatari
Daca situatia degenereaza si se ajunge la forme de agresivitate verbala si fizica,daca detineti probe temeinice ,aveti dreptul legal sa promovati plangere la politie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avocat specializat in conflicte intre vecini AlissAndre AlissAndre Buna ziua, As dori sa stiu daca exista vreo lege sau exista avocati specializati in conflictele dintre vecini. Ca sa spun si problema: - vecinul de ... (vezi toată discuția)
Problema cu reclamatiile vecinului la adresa familiei mele eladea eladea Buna ziua, M-am mutat de 2 ani in apartamentul tatalui meu (el locuieste in apartamentul mai mic), specific ca nu am niciun fel de act. Platesc intretinerea ... (vezi toată discuția)
Amenintata de vecin nereis nereis Buna seara, Inca o data sper ca aici sa ma lamureasca cineva abilitat intr-o problema prin care trecem foarte multi dintre noi, cei care traim la ... (vezi toată discuția)