Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Va rog ajutati ma cu un raspuns/parere: ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Va rog ajutati ma cu un raspuns/parere: locuiesc la ...

Buna ziua,

Va rog ajutati ma cu un raspuns/parere: locuiesc la bloc, etajul 3 , la etajul 2 sta o dna care are niste pretentii absurde de om nebun.Fetita de 5 ani merge de la 7.30-18.20 la gradinita, dupa aceea ramanem in parc ca orice copil. Problema noastra este aceasta dna care a inceput din nou de aceasta data si cu amenintari ca ea nu poate sta in casa de alerga si tropait. As vrea va rog sa ma ajutati cu o parere incotro sa ne indreptam pt ca asa nu se mai poate si sa ma ajutati si cu articole din lege pt faptul ca: amentinta, vb destul de urat, imi este teama chiar si pt copil.
Va multumesc frumos!
Buna ziua,
Mergeti la politie si faceti o plangere pentru amenintari.
Este problema delicata care trebuie solutionata cu intelepciune si cu toleranta
Nu ne alegem vecinii
Locatarii pot avea diferite varste,fiferite afectiuni sau chiar fixatii
Nu este de preferat sa apelati de la bun inveput la politie,demers care poate genera inrautatirea relatiilor
Mai eficient este sa asigurati in camera unde se joaca copilul o izolare fonica astfel incat vecina sa nu mai fie deranjata
Sunt blocuri de locuit in comun cu izolatie fonica precara care nu asigura o protectie fonica minima ,motiv pentru care ies discutii,polemici intre locatari
Daca situatia degenereaza si se ajunge la forme de agresivitate verbala si fizica,daca detineti probe temeinice ,aveti dreptul legal sa promovati plangere la politie