Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Obligativitate angajat resurse umane
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Obligativitate angajat resurse umane

Buna ziua. Este obligatoriu ca o companie sa aiba un angajat in resurse umane, cu calificare de inspector resurse umane, pentru a face inscrieri in revisal, a intocmi si semna adeverinte si a reprezenta compania in cadrul unor posibile controale de la ITM sau este suficient, de exemplu, ca acest rol sa fie acoperit de catre contabil, care are trecute in fisa postului aceste responsabilitati si chiar a facut si un curs de inspector resurse umane?
Multumesc
Nu exista text de lege care sa prevada obligativitatea angajarii unei persoane in resurse umane ..... daca contabilul are mentionate astfel de atributii atunci nu exista obstacole la un eventual control.
Multumesc mult