Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. Sunt locatara intr-un bloc cu 2 scari si 38 ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. Sunt locatara intr-un bloc cu 2 scari si 38 de apartamente. ...

Buna ziua.
Sunt locatara intr-un bloc cu 2 scari si 38 de apartamente. Eu locuiesc la parter in scara 2. Avem interfon la intrare insa cineva din scara, nu stim cine lasa zilnic usa deschisa prin diverse metode:
1. Lasa in jos tija care permite deschiderea ambelor usi astfel incat usa nu se mai inchide complet
2. A desfacut Yala de interfon si a defectat-o intentionat, lucru confirmat de operatorul de interfon.
Aceste lucruri se repeta zilnic. Presedintele si comitetul de bloc sunt la curent cu aceasta situatie.
Cum putem aflat cine este aceasta persoana si cum putem impiedica repetarea acestor lucruri?
Va multumesc foarte mult!
Instalați camere de supraveghere.
Va multumesc pentru raspuns. Stiti cumva si ce obligatii ar avea asociatia de proprietari din punt de vedere al protectiei datelor cu caracter personal? Daca se abordeaza aceasta peoblema in Adunarea generala oare este nevoie de acordul tuturor proprietarilor pentru instalarea de camere sau e suficient votul majoritatii?
Multumesc!
Pentru instalare sistem supraveghere in bloc de locuit in comun ,conform norme in vigoare GDPR este necesar acordul individual al tuturor proprietarilor care pot face obiectul datelor stocate de sistemul de supraveghere
@ynocentta asa cum vi s-a mai precizat de nenumarate ori dar tot nu vreti sa intelegeti, nu este nevoie de acordul tuturor proprietarilor ci doar votul pentru investitie

- când prelucrarea este necesară în scopul intereselor legitime urmărite de operator sau o parte
terță, cu excepția cazului în care prevalează interesele sau drepturile și libertățile fundamentale ale
persoanei vizate, care necesită protejarea datelor cu caracter personal, în special atunci când persoana
vizată este un copil.
În contextul în care instalarea unui sistem de supraveghere video în condominiu este necesară
în vederea realizării unui interes legitim al asociaţiei de proprietari (asigurarea pazei şi protecției
persoanelor, bunurilor și valorilor, a imobilelor și a instalațiilor de utilitate publică, precum și a
împrejmuirilor afectate acestora), hotărârea de a instala un astfel de sistem trebuie adoptată în cadrul
adunării generale a asociaţiei de proprietari.

@PRAXIS camerele va ajuta doar daca autorul se sperie de ele.....in rest aveti doar niste dovezi video pe care nu le puteti distribui sau folosi decat in cazul in care politia va cere sa le puneti la dispozitie
Oricum, o reclamatie la sectia de politie, din partea as. prop. este binevenita.
Totus, cineva tot trebuie sa stie ce se petrece la usa dvs. Banuiesc ca este un chirias care nu are cartela de acces in bloc. Noi am avuto astfel de situatie si nu a fost cazul sa mai anuntam politia pentru ca ne-a reclamat el pe noi - loviri si alte alea.... Intre timp ne-am montat si un sistem video, interfon performant si lucrurile s-au calmat.
Cam acesta este traiul la bloc!